Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt
Tu jesteś: Strona główna > Archiwum aktualności

Elektroniczny Urząd Podawczy

Jak załatwić sprawę w MOPR?

Ochrona Danych Osobowych

Aktywna Integracja w Szczecinie

Kreator bezpieczeństwa

Aktywny Samorząd€ - program dla osób niepełnosprawnych

Program Pomoc państwa w zakresie dożywiania

Centrum Wolontariatu "VOLONTARIUS"

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najświeższe informacje ze strony MOPR Szczecin prosimy o podanie adresu e-mail.
Biuletyn Informacji Publicznej

Nabór na stanowisko pracownika socjalnego

2017-06-21 08:46

DYREKTOR MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY RODZINIE W SZCZECINIE
OGŁASZA NABÓR NA

STANOWISKO PRACOWNIKA SOCJALNEGO

W MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY RODZINIE W SZCZECINIE
ul. Gen. Wł. Sikorskiego 3, 70-323 SZCZECIN

Wolne stanowisko : Pracownik Socjalny.


1. Informacje o umowie: umowa na czas zastępstwa z ewentualną możliwością przejścia na umowę na czas określony na okres 6 miesięcy, a następnie na czas nieokreślony.
Dodatkowo każdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje:
 • wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł
 • dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych raz na dwa lata po przepracowaniu nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat,
 • ekwiwalent pieniężny za pranie, naprawę i konserwację odzieży roboczej w wysokości 840 złotych rocznie,
 • możliwość współpracy przy realizacji projektów unijnych.

2. Wymagania kwalifikacyjne

Do wykonywania zawodu pracownika socjalnego uprawniona jest osoba, która posiada wykształcenie zgodnie z ustawą o pomocy społecznej tj.:
 1. dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie pracownik socjalny, lub
 2. dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, lub
 3. dyplom wyższej szkoły o kierunku praca socjalna, albo
 4. ukończone przed dniem 01.05.2004 r. studia wyższe na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, politologia i nauki społeczne, socjologia, albo
 5. ukończone studia wyższe o specjalności praca socjalna na kierunkach: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie, (studia ukończone przed 01.01.2008 r. lub kontynuowane 01.01.2008 r.) albo
 6. ukończone do dnia 31.10.2007 roku studia wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, socjologia albo
 7. rozpoczęte przed dniem 01.05.2004 r. i ukończone studia wyższe licencyjne lub wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia lub socjologia.
 8. ukończone do dnia 31 grudnia 2013 r. studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie. Specjalność przygotowująca do zawodu pracownika socjalnego była realizowana począwszy od roku akademickiego 2008/2009. Warunkiem uznania uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego - jest zrealizowanie w toku nauki wymaganej liczby 330 godzin przedmiotów oraz odbycie 240 godzin praktyk zawodowych w zakresie wskazanym rozporządzeniem.
3. Osoby zainteresowane pracą na stanowisku pracownika socjalnego mogą składać oferty pracy: CV, list motywacyjny, kopie dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w formie:
 • pisemnej (osobiście, listownie) na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
 • ul. Gen. Wł. Sikorskiego 3, 70-323 Szczecinie,
 • w wersji elektronicznej na e-mail: adziadosz@mopr.szczecin.pl, tszunke@mopr.szczecin.pl,

Telefon: 091 48 57 545, 091 48 57 533

Pełne objaśnienie kwalifikacji pracownika socjalnego można znaleźć pod tym linkiem >>>


Festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 2017 - Piracka Zabawa

2017-06-14 11:54
W ubiegłą sobotę w Ogrodzie Różanym świętowaliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Festyn jak co roku odbył się pod Mecenatem Miasta Szczecin. Drugi rok z rzędu wraz ze Szczecińską Agencją Artystyczną w ramach Różanego Ogrodu Sztuki przygotowano dla uczestników festynu mnóstwo atrakcji.

- Cieszę się, że możemy dziś spotkać się w tak licznym gronie - powiedział podczas otwarcia Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. - Dziękuję Państwu za codzienną i ciężką pracę.

Festyn otworzył Prezydent Miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek. W czasie jego trwania całe rodziny mogły wziąć udział w licznych zabawach i konkursach. Można było nauczyć się między innymi strzelać z armaty do celu, stoczyć bitwę morską, przejść szkolenie z rabowania i przenoszenia łupów, poszukać ukrytego skarbu. W wiosce pirackiej dzieci mogły nauczyć się wiązać węzły żeglarskie, zmierzyć się w potyczkach pirackich, zrobić pirackie czapki oraz opaski na oczy, pirackie warkoczyki i tatuaże, piracką biżuterię z koralików.

Ponadto dla uczestników festynu Szczecińska Agencja Artystyczna przygotowała sianoploty, pokaz robienia dużych baniek mydlanych oraz samodzielne ich wykonanie a także robienie zwierząt z balonów i wiele innych atrakcji.

Dzieci mogły również skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, dmuchanych zamków i zjeżdżalni.

Rodziny i dzieci mogły się spotkać przy wspólnym posiłku, przygotowane były zupy segedyńska i jarzynowa oraz pieczone ziemniaczki z sosem tzatziki. Dzieciom zostały rozdane smakołyki i słodycze, można było skosztować cukrowej waty a dodatkowo Cafe Castellari ufundowała lody. Dla spragnionych przygotowane były napoje.

Zaproszone rodziny zastępcze oraz goście miały możliwość swoim strojem wpisać się w piracką konwencję festynu. W ramach konkursu na najciekawiej przebraną rodzinę zostali wytypowani zwycięscy, którzy otrzymali gry dla całej rodziny.

Uczestnicy festynu, którzy chcieli czegoś więcej dowiedzieć się o pieczy zastępczej, mogli uzyskać wszelkie informacje w Punkcie Konsultacyjnym.

Zapraszamy na Festyn! Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2017 już w sobotę

2017-06-06 09:25
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina na


Festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego,


który odbędzie się dnia 10 czerwca 2017 r. o godzinie 11 na Szczecińskiej Różance w Parku Kasprowicza.

Festyn odbywa się pod Mecenatem Miasta Szczecin.

Impreza organizowana jest we współpracy z Szczecińską Agencją Artystyczna jako część cyklu Różanka Dzieciom. Dodatkowo, w sobotę w ramach Różanego Ogrodu Sztuki, odbędzie się także koncert dziecięcego chóru szczecińskiego Don Diri Don.

Podczas programu animacyjnego „Na Pirackim Okręcie Kapitana Kaszalota” przewidziano liczne atrakcyjne zabawy, gry konkursy. Można będzie nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich, postrzelać z armaty, wziąć udział w bitwie morskiej iw wiele innych atrakcyjnych zabaw. Na odważnych czeka ścianka wspinaczkowa. Dla gości przywidziany jest poczęstunek – morska zupa i pieczone ziemniaki, a na deser lody i wata cukrowa.


Zapraszamy również osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym, które w Punkcie Konsultacyjnym uzyskają wszelkie niezbędne informacje.

Natomiast dnia 6 czerwca 2017 r. odbędzie się konferencja prasowa, na której przypomnimy mieszkańcom Szczecina o cyklicznym Dniu Rodzicielstwa Zastępczego, omówimy tematykę i specyfikę pieczy zastępczej oraz zaprosimy gości - rodzinę zastępczą zawodową oraz rodzinny dom dziecka
 

Szkolenia dla rodzin zastępczych

2017-05-30 13:04
Szkolenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka (maj- grudzień 2017 r.)

1. Warsztaty wzmacniające kompetencje wychowawcze: 6 spotkań po 4 godziny zegarowe w godzinach 15-19. Terminy i tematy poszczególnych spotkań:

- 24.05. „ Jak utrzymać równowagę. Dzieci biologiczne w kontekście pieczy zastępczej”
- 21.06. „ Zasady i normy jako filar poczucia bezpieczeństwa”
- 20.09. „ Zabawa jako wspomaganie rozwoju”
- 18.10. „Więzi dziecka zastępczego”
- 15.11. „ Mój wpływ na przyszłość dziecka w pieczy zastępczej”
- 13.12. „ Zarządzanie czasem w pieczy zastępczej”

Miejsce warsztatów : Dom Rzemiosła al. Wojska Polskiego 78

2. Spotkania grupy wsparcia psychologicznego z możliwością indywidualnych konsultacji: 6 spotkań po 3 godziny zegarowe w godzinach 10:30- 13:30. Terminy: 25.05., 22.06., 28.09., 26.10., 30.11., 21.12.
Zajęcia prowadzi Pani Marta Bogumił-Felbur Pracownia Psychologiczno-Edukacyjna INTRA
Miejsce spotkań: Dom Rzemiosła al. Wojska Polskiego 78


3. Szkolenie „Wychowanie dziecka z FAS/FASD – aspekty praktyczne”

w dniu 15.09.2017 r. w godzinach 9-14. Prowadzenie szkolenia Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc”, miejsce szkolenia ul. Kolumba 60.


Więcej informacji: Dział Pieczy Zastępczej ul. Słowackiego 13 tel. 91-42-27-027

Oferta pracy dla Pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie

2017-05-10 13:21
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie poszukuje pracowników socjalnych.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE OGŁOSZENIA:
1. Informacje o umowie: umowa o pracę na czas nieokreślony lub umowa na czas zastępstwa z ewentualną możliwością przejścia na umowę na czas określony

2. Wymagania kwalifikacyjne
Do wykonywania zawodu pracownika socjalnego uprawniona jest osoba, która posiada wykształcenie zgodnie z ustawą o pomocy społecznej tj.:
1) dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie pracownik socjalny, lub
2) dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, lub
3) dyplom wyższej szkoły o kierunku praca socjalna, albo
4) ukończone przed dniem 01.05.2004 r. studia wyższe na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, politologia i nauki społeczne, socjologia, albo
5) ukończone studia wyższe o specjalności praca socjalna na kierunkach: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie, (studia ukończone przed 01.01.2008 r. lub kontynuowane 01.01.2008 r.) albo
6) ukończone do dnia 31.10.2007 roku studia wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, socjologia albo
7) rozpoczęte przed dniem 01.05.2004 r. i ukończone studia wyższe licencyjne lub wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia lub socjologia.
8) ukończone do dnia 31 grudnia 2013 r. studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie. Specjalność przygotowująca do zawodu pracownika socjalnego była realizowana począwszy od roku akademickiego 2008/2009. Warunkiem uznania uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego - jest zrealizowanie w toku nauki wymaganej liczby 330 godzin przedmiotów oraz odbycie 240 godzin praktyk zawodowych w zakresie wskazanym rozporządzeniem.

3. Osoby zainteresowane pracą na stanowisku pracownika socjalnego mogą składać oferty pracy: CV, list motywacyjny, kopie dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w formie:
• pisemnej (osobiście, listownie) na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Gen. Wł. Sikorskiego 3, 70-323 Szczecinie,
• w wersji elektronicznej na e-mail: tszunke@mopr.szczecin.pl, adziadosz@mopr.szczecin.pl


Telefon: 091 48 57 545, 091 48 57 533

Link do strony wyjaśniającej kwalifikacje pracownika socjalnego:
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej


Pogotowie Zimowe dla osób bezdomnych 2016/2017 - Podsumowanie

2017-04-06 14:41
W okresie od 1 listopada do 31 marca na terenie Szczecina prowadzona była „Akcja Zima”, której celem jest pomoc osobom bezdomnym w tym trudnym okresie.

Podobnie jak w ubiegłych latach Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie współpracował podczas Akcji Zima ze Strażą Miejską, Policją, Pogotowiem Ratunkowym, oraz organizacji prowadzących schroniska.

Podczas zimy w 8 schroniskach na terenie Szczecina przygotowanych było 505 miejsc dla osób bezdomnych. Przez większość trwania tegorocznej Akcji Zima we wszystkich placówkach było około 100 wolnych miejsc.

Pracownicy i funkcjonariusze odbywali cyklicznie wspólne wyjazdy, podczas których przeszukiwali altanki, pustostany, bunkry i okolice węzłów ciepłowniczych nawiązując kontakt z osobami bezdomnymi. Proponowali im pobyt w schronisku lub inne formy pomocy (jeśli nie wyrażali zgody na przewiezienie do schroniska) – np. ciepły posiłek. Przeprowadzono 24 takie patrole.


Pogotowie Zimowe 2016 / 2017 w liczbach:

Największe zapełnienie placówek podczas zimy: 457
Liczba wydanych skierowań do schronisk: 312
Wspólne patrole: 24
Wyjazdy interwencyjne: 19
Ilość oświadczeń o odmowie umieszczenia w schronisku: 742

Liczenie osób bezdomnych

W nocy z 8 na 9 lutego na terenie całego kraju przeprowadzone zostało liczenie osób bezdomnych. Podczas badania na terenie Szczecina policzono 965 osób bezdomnych. To o ponad 200 mniej niż przed dwoma laty.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przeprowadzili działania wspólnie z przedstawicielami Straży Miejskiej, Policji, Miejskiej Izby Wytrzeźwień, Służby Ochrony Kolei, Pogotowia Ratunkowego organizacji pozarządowych prowadzących schroniska.

Z analizy ankiet przeprowadzonych z osobami bezdomnymi wynika iż najczęstszymi powodami bezdomności są:
• eksmisja lub wymeldowanie
• konflikt rodzinny,
• uzależnienie,
• bezrobocie,
• wyjście z zakładu karnego.

Największą grupę osób bezdomnych – 345 osób - stanowią mężczyźni w wieku 41-60 lat, z wykształceniem podstawowym, średnim lub zawodowym. Najwięcej z nich boryka się z problemem bezdomności od 6 do 10 lat lub od 11 do 15 lat.

Drugą najliczniejszą grupę stanowią mężczyźni w wieku powyżej 60 lat – 244 osoby. Najczęściej są to osoby z wykształceniem zawodowym i podstawowym borykające się z problemem bezdomności od ponad 20 lat.

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat znacznie zmniejszyła się także liczba dzieci w rodzinach bezdomnych. W 2015 było to 80 dzieci, obecnie policzono 43 dzieci, które przebywały w mieszkaniach chronionych, w altanach na ogródkach działkowych czy w schronisku dla bezdomnych matek z dziećmi.

Uwaga! Ważne zmiany dot. odpłatności za dom pomocy społecznej

2017-03-16 13:09

Ważne zmiany dla osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt osoby w domu pomocy społecznej.

Od 01.01.2017 r. uległ zmianie numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać płatności za pobyt osoby w domu pomocy społecznej.

Nowy numer rachunku bankowego:
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W SZCZECINIE Bank PKO BP, SWIFT: BPKOPLPW 70 1020 4795 0000 9102 0278 0955.


Dotychczasowy numer rachunku bankowego URZĄD MIASTA SZCZECIN Bank PKO BP SA, SWIFT: BPKOPLPW 70 1020 4795 0000 9102 0277 9403 obowiązywał do dnia 31.12.2016 r.


Uwaga! Zmiana siedziby Sekcji ds. windykacji

2017-03-15 13:04
W związku ze zmianą siedziby Sekcji ds. windykacji należności informujemy, iż od dnia 03.04.2017 r. wszelkie informacje udzielane będą pod numerami tel.
 • 91 48 49 146
 • 91 48 49 147.

Nowa siedziba Sekcji ds. windykacji należności znajdować się będzie przy ul. Pocztowej 16, 70-361 Szczecin.

Szkoła dla rodziców – ruszyły kolejne warsztaty

2017-03-15 11:00
Ruszyła X edycja „Szkoły dla rodziców” na Prawobrzeżu. Głównym celem warsztatów jest podwyższenie kompetencji wychowawczych rodziców oraz poprawa relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi.

„Szkoła dla rodziców” to autorski program napisany i realizowany przez asystentów rodziny pracujących w MOPR. Jest jednym z bardziej skutecznych działań asystentów w pracy z rodzinami z problemami wychowawczymi.

W spotkaniach, które odbywają się raz w tygodniu w ROPR Prawobrzeże, bierze udział grupa ok. 10 osób. W czasie warsztatów prowadzone są także zajęcia dla dzieci. Dzięki temu rodzice mogą wziąć w udział w swoich warsztatach, a dzieci mają zapewnioną opiekę i aktywnie spędzają czas.

W trakcie spotkań rodzice pogłębiają swoje umiejętności opiekuńczo-wychowawcze. Warsztaty dotyczą rozwijania relacji z dziećmi m. in. poprzez zachęcanie dzieci do współpracy, nauki rozwiązywania problemów i konfliktów czy poznawaniu wzajemnych emocji i uczuć. Poza zajęciami psychologicznymi przeprowadzane są także warsztaty praktyczne choćby z zasad prawidłowego żywienia i ogólnych zasad układania jadłospisów.

„Szkoła dla rodziców” to kolejny element wsparcia rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Warsztaty prowadzone są od kilku lat, cyklicznie we wszystkich Rejonowych Ośrodkach Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W ubiegłym roku w zajęciach wzięło udział 75 rodziców.

Dom Dużej Rodziny - Przyjmowanie wniosków wstrzymane

2017-03-03 11:41
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie nie przyjmuje obecnie wniosków o przyznanie mieszkania w ramach programu Dom Dużej Rodziny realizowanym przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Wnioski będą przyjmowane ponownie drugiej połowie 2017 roku kiedy planowane jest oddanie kolejnych mieszkań do zasiedlenia w ramach programu.

Wnioski, które zostały już złożone będą również brane pod uwagę przy przyznawaniu tych lokali. Nie będzie potrzeby ponownego składania wniosku.

Informacje o naborze ukażą się na stronach internetowych realizatorów programu.