Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt
Tu jesteś: Strona główna > Wehikuł Usamodzielnienia

Zobacz również

Elektroniczny Urząd Podawczy

Jak załatwić sprawę w MOPR?

Ochrona Danych Osobowych

Aktywna Integracja w Szczecinie

Kreator bezpieczeństwa

Aktywny Samorząd€ - program dla osób niepełnosprawnych

Dział Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - Druki

Program Pomoc państwa w zakresie dożywiania

Centrum Wolontariatu "VOLONTARIUS"

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najświeższe informacje ze strony MOPR Szczecin prosimy o podanie adresu e-mail.
Biuletyn Informacji Publicznej

Wehikuł Usamodzielnienia

Co to jest Wehikuł Usamodzielnienia? Wehikuł Usamodzielnienia to główny program realizowany przez Fundację Robinson Crusoe. Jego celem jest pomoc młodzieży w usamodzielnieniu poprzez zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw potrzebnych w samodzielnym życiu.

Jak działa Wehikuł Usamodzielnienia?
Wehikuł Usamodzielnienia to lokalna grupa usamodzielnienia, która liczy 12-20 osób. Uczestniczy w niej młodzież z instytucji opieki zastępczej w wieku 16-24 lata. Wehikuł spotyka się raz na dwa tygodnie przez cały rok szkolny (od września do czerwca).

Jaki program jest realizowany podczas spotkań Wehikułu?

Podczas spotkań Wehikułu realizowane są zajęcia dotyczące konstruktywnej komunikacji, poruszania się na rynku pracy, przedsiębiorczości, praktycznych umiejętności życiowych, przepisów związanych z usamodzielnieniem i gospodarowania pieniędzmi. Każde spotkanie trwa około 4 godziny. Zajęcia dobywają się metodą warsztatową - oznacza to, że uczymy poprzez doświadczenie i praktykę.

Kto prowadzi Wehikuł Usamodzielnienia? Wehikuł jest prowadzony przez dwoje konsultantów Fundacji. Konsultanci to osoby, które mają przygotowanie do pracy z młodzieżą. Mogą to być pedagodzy, psychologowie, trenerzy albo nauczyciele.

Jakie korzyści daje uczestnictwo w Wehikule? Dzięki uczestnictwu w Wehikule można poznać swoje mocne strony i je rozwinąć. Można także popracować nad swoimi słabymi stronami. W Wehikule uczestniczy młodzież, która ma podobną sytuację życiową. Wehikuł to miejsce, gdzie można wymienić się doświadczeniami, uzyskać od innych osób wsparcie w trudnych chwilach, podzielić się sukcesami czy poradzić się konsultantów w różnych sprawach. Oprócz zdobywania wiedzy i uczenia się, uczestniczenie w Wehikule to także sposób na ciekawe spędzenie czasu oraz poznanie Robinsonów i Robinsonek z całej Polski. Uczestnictwo w Wehikule daje także możliwość uczestniczenia w wyjazdach organizowanych przez Fundację.

Jakie wyjazdy organizuje Fundacja?

Kilka razy w roku Fundacja organizuje wyjazdy, na które zaprasza Robinsonów i Robinsonki ze wszystkich Wehikułów.
Na przełomie lutego i marca organizowane są 7-dniowe Zimowe Warsztaty Robinsona, które odbywają się w schronisku na Klimczoku koło Bielska-Białej. Podczas obozu zimowego można nauczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie. Odbywają się także zajęcia z przedsiębiorczości i warsztaty usamodzielnienia.
W sierpniu organizowane są 10-dniowe Letnie Warsztaty Robinsona. W trakcie obozu letniego odbywają się "Pająki" czyli warsztaty dotyczące współpracy w grupie, zajęcia plastyczne, fotograficzne, taneczne, nauka wioślarstwa i warsztaty z usamodzielnienia. Ponadto, jak na każdym obozie, jest czas na pływanie w jeziorze, dyskoteki i ogniska.
Na przełomie października i listopada Wehikuły biorą udział w Rajdach Integracyjnych. Rajd to jedno- lub dwudniowy wyjazd, którego celem jest integracja grupy. W czasie wyjazdu uczestniczki i uczestnicy Wehikułu muszą wykonać razem zadanie i wykazać się zaradnością.

Wehikuł Usamodzielnienia pomaga w znalezieniu pracy
Fundacja realizuje kilka projektów, które mają na celu pomoc w znalezieniu dobrej pracy. Jednym z nich jest Kontrakt Robinsona. W ramach "Kontraktu" Fundacja dofinansowuje coś, co przyczynia się do rozwoju zawodowego Robinsona - może to być np. kurs prawa jazdy, zestaw narzędzi fryzjerskich albo kurs językowy. W zamian Robinson pomaga wybranej osobie lub organizacji (np. schronisku dla zwierząt) w swoim najbliższym otoczeniu.
Robinsonowie, którzy uczestniczą w Wehikule Usamodzielnienia mogą brać udział w stażach zawodowych organizowanych przez Fundację Robinson Crusoe. Staże odbywają się w zaprzyjaźnionych firmach. Dzięki udziałowi w stażu, można dowiedzieć się, jak wygląda praca w firmie oraz zyskać doświadczenie zawodowe. Wpisanie stażu do CV pomaga w ubieganiu się o pracę.

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby uczestniczyć w Wehikule?

Aby uczestniczyć w Wehikule Usamodzielnienia trzeba spełnić tylko trzy kryteria:
• mieć między 16 a 22 lata,
• być z instytucji pieczy zastępczej (np. dom dziecka, rodzina zastępcza),
• chcieć (uczestnictwo w Wehikule nie jest obowiązkowe - każda osoba po pierwszych zajęciach samodzielnie podejmuje decyzję, czy chce przychodzić na następne).


Zdjęcia

Dokumenty do pobrania:

Wyciąg z Rejestru Zmian
Zaktualizował(a): Maciej Homis
Ostatnia aktualizacja: 29-12-2016 12:01