Archiwum aktualności


Nagrodzeni za codzienną pomoc

2024-11-19 17:54
Okolice 21 listopada to zawsze powód do wyjątkowego świętowania. Właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.

Dziś pracownicy sfery społecznej odebrali wyróżnienia od Prezydenta Miasta Szczecin.
- To wyjątkowy dzień w którym możemy podziękować Państwu za zaangażowanie, empatię i wszystkie działania jakie codziennie podejmujecie na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkanek i mieszkańców naszego miasta - powiedział Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.

Z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nagrody otrzymali:
  • Ewelina Frydrych,
  • Emilia Kaczor
  • Adriana Ropiak
  • Magdalena Siwek
  • Żaneta Wiśniowska
  • oraz Państwo Agnieszka Bociej-Chudzik i Michał Chudzik prowadzący Rodzinny Dom Dziecka

Gratulujemy i również przyłączamy się do życzeń oraz podziękowań !

Dzień Seniora

2024-11-14 09:25
Z okazji Dnia Seniora wszystkim osobom starszym składamy życzenia zdrowia, szczęścia i jak największej ilości chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim Seniorom za wkład w budowanie lokalnych społeczności, kultywowanie tradycji i przypominanie kolejnym pokoleniom co w życiu jest istotne.

System wsparcia seniorek i seniorów oraz ich opiekunów w naszym mieście jest stale rozwijany. Tworzone są nowe mieszkania wspierające, stale oferowane jest pomoc w formie usług opiekuńczych, powstają nowe kluby seniora oraz inne miejsca stawiające na rozwój, aktywizację i integrację. Duży nacisk kładziemy na realizację projektów socjalnych kierowanych do seniorów - akcja wielkanocnych koszyczków przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych czy liczne wyjazdy w ramach działań klubu seniora. Bardzo dużą popularnością cieszą się także uniwersytety trzeciego wieku. Wspólnie wspieramy osoby starsze, ale staramy się także ułatwiać im dostęp do usług społecznych.

Korpus Wsparcia Seniorów - Dodatkowy nabór

2024-11-08 14:14
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie rozpoczyna nabór ciągły rekrutacji w Programie “Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 - Moduł II. Rekrutacja będzie odbywała się do dnia 13 grudnia 2024 r.

Dokumenty zgłoszeniowe należy dostarczyć:
1. Osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie:
a. przy ul. Starzyńskiego 3-4 w pokoju 022 (Parter)
b. przy ul. Sikorskiego 3 (Kancelaria)
2. Mailowo – na adres mlignowska@mopr.szczecin.pl
3. Przez osobę upoważnioną do złożenia Kwestionariusza zgłoszeniowego.


W ramach realizacji programu Korpus Wsparcia Seniorów szczecińscy seniorki i seniorzy mogą skorzystać ze wsparcia w formie opaski bezpieczeństwa monitorującej najważniejsze funkcje życiowe.

Osoby zainteresowane wsparciem muszą złożyć:


Pogotowie Zimowe dla Osób w Kryzysie Bezdomności

2024-10-29 14:48
Od 1 listopada funkcjonować będzie pogotowie dla osób w kryzysie bezdomności. Zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla osób pozbawionych dachu nad głową. Służby są już przygotowane do corocznych działań.

Z myślą o osobach bezdomnych, które będą poszukiwać schronienia na zimowe miesiące przygotowano 265 miejsc w schroniskach, 100 miejsc w noclegowniach i 17 miejsc w ogrzewalni.

Odbyła się już coroczna odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują podczas Pogotowia Zimowego dla osób bezdomnych. Podczas spotkania omówione zostały procedury oraz zakres współpracy podczas Pogotowia Zimowego. Koordynatorem wszystkich działań podczas Pogotowia Zimowego jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W okresie Pogotowia Zimowego realizowane są wspólne wyjazdy służb oraz pracowników MOPR podczas których odwiedzane są miejsca przebywania osób bezdomnych. Sprawdzane są przede wszystkim opuszczone działki, pustostany, zamknięte i niezamieszkałe budynki.

Placówki zapewniające wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności


Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby w kryzysie bezdomności mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności. Przyznanie miejsca w schronisku jest możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz podpisaniu kontraktu socjalnego. Pobyt w schronisku jest odpłatny jeśli dana osoba posiada swoje dochody.

Schroniska:

  • Schronisko "Feniks", ul. Zamknięta 5, - 50 miejsc
  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12 Police - 40 miejsc
  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", ul. Strzałowska 24; - 25 miejsc
  • Schronisko dla Kobiet i matek z dziećmi "Caritas", ul. Piaseczna 4 ; - 45 miejsc
  • Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie "Złoty Wiek", ul. Hryniewieckiego 9 (z filią w Podgrodziu); - 105 miejsc


Noclegownia to miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek. W celu skorzystania ze schronienia nie jest konieczne posiadanie skierowania lub wydanie decyzji administracyjnej.

Noclegownie:

  • „Stowarzyszenie Feniks”, ul. Zamknięta 5 - 45 miejsc,
  • "Caritas"
    - tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12, Police - 10 miejsc,
    - ul. Racibora 62 – 15 miejsc
  • "Polski Komitet Pomocy Społecznej", ul. Tczewska 32 - 25 miejsc,

Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę. Do dyspozycji osób korzystających przeznaczonych jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz wymienić odzież.

Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień,
- ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin – 17 miejsc

Inne rodzaje wsparcia:

Łaźnia

Punkt socjalny dla osób, które chciałyby skorzystać łaźni prowadzony jest przez Polski Czerwony Krzyż. Do skorzystania z pomocy konieczne jest uzyskanie skierowania z Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR. Łaźnia otwarta jest w poniedziałki i wtorki w godzinach 7-15.

Punkt Socjalny Polskiego Czerwonego Krzyża
al. Wojska Polskiego 63, Szczecin

Możliwość przeprowadzenia podstawowych zabiegów higienicznych istnieje również w Ogrzewalni prowadzonej przez Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ale tylko dla osób w niej przebywających (bez względu na czas pobytu w placówce)

Ogrzewalnia - Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
J.H Dąbrowskiego 22-23
tel. 91 48 36 923

Punkt pierwszej pomocy dla osób bezdomnych

Stowarzyszenie Feniks udziela wsparcia medycznego dla osób w kryzysie bezdomności, dla mieszkańcom schronisk oraz innym osobom skierowanym przez Dział Pomocy Osobom Bezdomnym.

Stowarzyszenie Feniks
Ul. Zamknięta 5, Szczecin

Zapewnienie niezbędnej odzieży i obuwia

Na terenie miasta kilka organizacji prowadzi punkty, w których osoby bezdomne mogą otrzymać niezbędną odzież czy obuwie dostosowane do pory roku. Magazyny odzieżowe posiadają:

Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej
Punkty pomocowe w schroniskach:
  • tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12 Police - tel. 91 421 69 98, 12
  • ul. Strzałowska 24 - tel. 91 421 49 21
  • ul. Piaseczna 4 - tel. 91 462 13 29 (Schronisko dla Kobiet i Matek z Dziećmi


Polski Komitet Pomocy Społecznej
Punkt Pomocy
ul. Robotnicza 9U/1 Tel.: 797 318 277


Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK

Al. Wojska Polskiego 63
tel. 91 433 73 02, fax. 91 433 46 55

Dofinansowanie zajęć w Warsztatach Terapii Zajęciowej

2024-10-29 14:16
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie uprzejmie informuje, iż wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu "Zajęcia klubowe w WTZ" zainteresowany podmiot prowadzący Warsztat Terapii Zajęciowej może składać w terminie od dnia 1 listopada 2024 r. do dnia 30 listopada 2024 r.
Termin ten dotyczy zajęć klubowych, które odbywać się będą przez pełen okres realizacyjny (12 miesięcy) od dnia 1 lutego 2025 r. do dnia 31 stycznia 2026 r.

Celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie przez warsztaty terapii zajęciowej zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji.

Więcej informacji o programie przeczytać można stronie PFRON po
kliknięciu w ten link


Międzynarodowy Dzień Białej Laski

2024-10-15 08:26
15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli dzień w którym w sposób szczególny przypominamy o potrzebach osób niewidomych oraz niedowidzących.

Celem ustanowienia obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest zwrócenie uwagi oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób z niepełnosprawnościa - niewidomych lub niedowidzących. Osoby z tego typu niepełnosprawnością pokonują codziennie szereg barier. Korzystając ze stale rozwijającej się technologii oraz ułatwieniom, które wprowadzane są do przestrzeni publicznej mogą coraz lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

2024-10-10 08:43
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest dnia 10 października, został ustanowiony z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym.

Coraz więcej osób w naszym kraju cierpi z powodu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniło się podejście do kwestii dbania o dobrostan psychiczny i mówienia w sposób otwarty o problemach zdrowia psychicznego. Wiele jest jednak do zrobienia, ponieważ dla wielu osób wciąż jest to trudny temat, a niejednokrotnie problemy psychiczne czy różnego rodzaju kryzysy są powodem do odczuwania wstydu. Dlatego tak ważne jest aby zwracać uwagę na osoby znajdujące się w naszym najbliższym otoczeniu.

Na jakie niepokojące objawy należy zwracać uwagę? Zaburzenia snu, apetytu, złość, smutek, rozpacz czy innego rodzaju silne stany emocjonalne, myśli rezygnacyjne czy samobójcze. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto obserwować zmiany w zachowaniu drugiej osoby. Nawiązać z nią kontakt, rozpocząć rozmowę i spróbować zrozumieć uczucia rozmówcy, a następnie zareagować – zaproponować konkretne działania czy skontaktować się z osobami mogącymi udzielić wsparcia.

Gdzie mogą szukać pomocy osoby pozostające w kryzysie?
• Regionalne Centrum Kryzysowe Prawobrzeże, ul. Struga 10, tel: 510 360 862
• Regionalne Centrum Kryzysowe Lewobrzeże, ul. Currie-Skłodowskiej 4, tel: 505 996 334
• Dział Interwencji Kryzysowej, ul. Starzyńskiego 3, tel: 91 46 46 333

Ogólnopolskie infolinie i telefony zaufania:
• Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
• Kryzysowy Telefon Zaufania - wsparcie psychologiczne 116 123
• Telefon dla rodziców i nauczycieli: 800 100 100
• Niebieska Linia (przemoc w rodzinie): 800 120 002.

Zbiórka darów dla powodzian - MOPR również pomaga

2024-09-23 15:30
W Szczecinie podobnie jak w wielu miejscach w kraju trwa zbiórka darów dla powodzian. W weekend pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie pomagali w segregowaniu i pakowaniu darów, które do Netto Areny przynoszą mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta.

Szczecinianie licznie odpowiedzieli na apel o wsparcie osób, które ucierpiały w powodzi na południu naszego kraju. Z naszego miasta na południe jadą kolejne transporty. Do miasta docierają sygnały, że na południe płynie tak duża pomoc, że kolejne gminy nie są w stanie ich już przyjmować.

W związku z tym punkt zbiórki na Netto Arenie w Szczecinie będzie działał do środy, 25 września do godziny 18.

Obecnie najpotrzebniejsze rzeczy to:
  • grube worki na śmieci (najlepiej 120 litrów)
  • łopaty
  • chemia (najlepiej ostra do sprzątania)
  • power banki naładowane
  • odzież robocza w tym rękawice
  • szczoty, szczotki, szufle i szufelki
  • latarki i baterie
  • nowa pościel
  • materace dmuchane
  • wiadra

Wspólna zabawa na pikniku dla rodzin zastępczych

2024-09-23 09:29
W sobotę spotkaliśmy się w Dąbiu na pikniku dla rodzin zastępczych. Pogoda dopisała, nie zabrakło świetnej zabawy i dobrego jedzenia.

Tego typu spotkania – podobnie jak tradycyjne festyny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego – pozwalają na lepsze wzajemne poznanie i integrację rodzin zastępczych z naszego miasta. Jak mówią sami uczestnicy jest to też ciekawy i przyjemny sposób na spędzenie weekendu wraz z rodzinami na świeżym powietrzu. Sobotnie spotkanie odbyło się także w bardziej kameralnej, rodzinnej atmosferze.

Piknik odbył się w ogrodzie siedziby Spółdzielni Socjalnej „Meritum” przy ul. Gryfińskiej w Dąbiu. Pracownicy Spółdzielni przygotowali także cały poczęstunek – pyszne jedzenie z grilla, cieple i zimne napoje oraz ciasta. Trudno było wyobrazić sobie lepsze zakończenie tegorocznego lata!

„Moje dziecko mnie nie słucha” – Zaproszenie na warsztaty

2024-09-19 10:17
Dział Wsparcia Rodziny zaprasza na warsztaty dla rodziców, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci i nauczyć się lepiej funkcjonować w codziennej rzeczywistości.

Główną ideą proponowanych warsztatów psychoedukacyjnych jest kształtowanie więzi rodzinnych opartych na miłości, zrozumieniu i wzajemnym szacunku, refleksji nad własną postawą rodzicielską, wymiana doświadczeń i w efekcie wybranie tego, co najlepsze dla rodzica i dziecka.

Zajęcia odbywać się będą budynku przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie w Sali konferencyjnej nr 318 (III piętro) w każdy czwartek od 3 października do 19 grudnia. Łącznie zaplanowano 10 spotkań.


Pierwsze spotkanie organizacyjne, podczas którego przyjmowane będą zapisy osób chętnych do udziału w spotkaniach odbędzie się 3 października w godzinach 16-18.