Archiwum aktualności


Korpus Wsparcia Seniorów – nabór wniosków

2024-07-31 14:54
W ramach realizacji programu Korpus Wsparcia Seniorów szczecińscy seniorki i seniorzy mogą skorzystać ze wsparcia w formie opaski bezpieczeństwa monitorującej najważniejsze funkcje życiowe. Wnioski o udział w programie będą przyjmowane w dniach 6-7 sierpnia.

Rządowy Program "Korpus Wsparcia Seniorów" jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorek i seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

Gmina Miasto Szczecin - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie jest realizatorem Modułu II programu, w ramach którego realizowane jest wsparcie w formie dostępu do usług teleopieki dla osób starszych. Opaska bezpieczeństwa monitoruje najważniejsze funkcje życiowe oraz jest wyposażona w przycisk SOS pozwalający na kontakt z centrum teleopieki, którego operator udzieli adekwatnej do sytuacji informacji. Dyspozytor może także powiadomić najbliższych o sytuacji kryzysowej lub wezwać do seniora służby ratunkowe.

Jak skorzystać ze wsparcia?


Do udziału w programie mogą zgłosić się mieszkanki i mieszkańcy Szczecina, którzy ukończyli 60 lat oraz mają kłopoty w samodzielnym funkcjonowaniu ze względu na swój stan zdrowia.

Osoby zainteresowane wsparciem muszą złożyć:


Rekrutacja osób chętnych do udziału w programie odbędzie się w dniach 6-7 sierpnia w godzinach od 7:30 do 15:30.


Dokumenty można złożyć:

  • Osobiście lub poprzez osobę upoważnioną w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie przy ul. Starzyńskiego 3 w pokoju 03 (Parter)
  • Pocztą elektroniczną na adres: mlignowska@mopr.szczecin.pl

O przyznaniu wsparcia będzie decydowała kolejność zgłoszeń oraz kwalifikacja na podstawie analizy dokumentów przeprowadzona przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Szczegółowe informacje o naborze i procedurze przyznania wsparcia dostępne są w regulaminie po kliknięciu w ten link

Uwaga! Zmiana numerów telefonów w Dziale Instytucji Pomocy Społecznej

2024-07-25 13:55
Po przeniesieniu do nowej siedziby przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Dziale Instytucji Pomocy Społecznej zmieniły się także numery telefonów kontaktowych do Biura Obsługi oraz poszczególnych pracowników.

Lista aktualnych numerów telefonu do Działu dostępna jest w zakładce KONTAKT po kliknięciu w ten link

Fala upałów - dbajmy o nawodnienie i zwróćmy uwagę na seniorów

2024-07-08 10:09
Na ten tydzień prognozowana jest kolejna fala bardzo wysokich temperatur. IMGW wydało ostrzeżenia 2 stopnia przed nadchodzącymi upałami. To szczególnie niebezpieczny czas dla osób starszych i zależnych. Apelujemy do mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na swoich sąsiadów, przede wszystkim seniorów, którzy w tym okresie mogą potrzebować dodatkowego wsparcia.

W przypadku konieczności udzielenia pomocy medycznej osobom z naszego otoczenia należy kontaktować się bezpośrednio z pogotowiem ratunkowym.

W przypadku konieczności udzielenia wsparcia osobie starszej, która jest pozbawiona pomocy rodziny i ma problemy z samodzielnym funkcjonowaniem można kontaktować się z odpowiednimi Rejonowymi Ośrodkami Pomocy Rodzinie - dane kontaktowe można znaleźć po wejściu w LINK (KLIKNIJ)

W związku ze zbliżającą się falą upałów zaleca się także:
• Śledzenie prognozy pogody i komunikaty w lokalnych mediach,
• Unikać w miarę możliwości wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00),
• W upalne dni nie zostawiać w samochodzie dzieci, zwierząt i materiałów łatwopalnych,
• Pić regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywać lekkie posiłki, zwracać uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów i mrożonek),
• Unikać dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz,
• Zabezpieczyć zwierzęta przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnić nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrzyć pomieszczenia w których przebywają,
• Obserwować reakcje swojego organizmu podczas upałów - w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza

Nowa lokalizacja działów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

2024-07-03 13:29
Uwaga! Ważna informacja dla mieszkańców

Nowa lokalizacja działów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

W lipcu i sierpniu część działów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji. Rozproszone do tej pory działy będą przyjmowały mieszkanki i mieszkańców w jednym budynku przy ul. Starzyńskiego 3-4. Zmiana podyktowana jest przede wszystkim podniesieniem komfortu obsługi i zapewnieniem odpowiedniej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.


Do nowej lokalizacji przeniesiony zostanie Dział Instytucji Pomocy Społecznej, Dział Interwencji Kryzysowej, Punk Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie, Dział Pieczy Zastępczej, Dział Wsparcia Rodziny, Zespół ds. Procedury Niebieskiej Karty, Samodzielna Sekcja ds. Kontroli.

Zmiany będą następowały etapowo. W momencie rozpoczęcia przeprowadzki danego działu w pierwszej kolejności nastąpi przeniesienie Biura Obsługi Interesantów.

Mieszkańcy Szczecina będą przyjmowani w BOI w nowej lokalizacji przy ul. Starzyńskiego 3-4 zgodnie z poniższym harmonogramem:
  • Dział Instytucji Pomocy Społecznej - od 8 lipca,
  • Dział Interwencji Kryzysowej - od 15 lipca,
  • Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie – od 16 lipca,
  • Dział Pieczy Zastępczej - od 22 lipca,
  • Dział Wsparcia Rodziny - od 22 lipca,
  • Zespół ds. Procedury Niebieskie Karty - od 01 sierpnia,
  • Samodzielna Sekcja ds. Kontroli - od 05 sierpnia.

Konferencja Troska o Człowieka w wieku geriatrycznym. Leczenie, rehabilitacja, wsparcie, opieka

2024-07-02 14:34
W dniach 27-28 czerwca w Instytucie Medycznym im. Jana Pawła II organizowana była konferencja naukowa dotycząca opieki nad osobami w wieku geriatrycznym. Jednym z prelegentów był Marcin Kowalski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wielu ciekawych i inspirujących wystąpień, które wygłosili eksperci z całego kraju. Podczas konferencji poruszano tematy z zakresu organizacji systemu opieki nad osobami starszymi, problemów geriatrii, odpowiedniego leczenia pacjentów czy wykorzystania sztucznej inteligencji w rehabilitacji i wsparciu osób w podeszłym wieku.

Światowy Dzień Uchodźcy

2024-06-20 10:15
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. To dzień, w którym zwracamy uwagę na problemy osób, które z różnych przyczyn zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Światowe dane mówią o tym, że w 2023 roku na całym świecie było ponad 117 milionów uchodźców. Od 2014 roku liczba ta wzrosła aż trzykrotnie. Sytuacje, w których znajdują się uchodźcy są bardzo różne, ale najczęściej muszą oni opuścić miejsce swojego zamieszkania z powodu konfliktów, wojen, przemocy, ale także z powodu klęsk żywiołowych.

W 2024 roku Światowy Dzień Uchodźcy koncentruje się na solidarności z uchodźcami. Jak podkreśliło Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) przypominając o tym dniu, solidarność z ludźmi zmuszonymi do ucieczki oznacza m.in. znalezienie rozwiązań ich trudnej sytuacji - zakończenie konfliktów, aby mogli bezpiecznie wrócić do domu, zapewnienie im możliwości rozwoju w społecznościach, które ich przyjęły, czy zapewnienie krajom zasobów potrzebnych do włączenia i wspierania uchodźców.

Pomoc uchodźcom to także zadania realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W 2023 roku objęliśmy wsparciem łącznie 80 osób, które uzyskały status uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Pomoc była realizowana przede wszystkim w formie wsparcia finansowego na pokrycie kosztów utrzymania oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowo cały czas w Szczecinie prowadzone są działania na rzecz obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić swój kraj z uwagi na trwający tam konflikt zbrojny. Głównym miejscem udzielania wsparcia jest Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4. Centrum rozpoczęło swoją działalność na początku marca 2022 r. Tylko w pierwszym roku funkcjonowania ze wsparcia skorzystało tu 15 725 osób.

W okresie od lipca 2022 do końca roku 2023 na terenie Centrum realizowany był projekt „Ukraina Bliżej Nas” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu oferowane było wsparcie w formie porad prawnych, pomocy psychologicznej, organizowane była nauka języka polskiego, a także zajęcia i warsztaty integracyjne – również w formie wyjazdowej. Ze wsparcia skorzystało łącznie 1130 osób. W ramach projektu dalej funkcjonowała także świetlica dla dzieci. Niezależnie od projektu prowadzony był magazyn pomocy rzeczowej.

Po zakończeniu projektu w Centrum dalej prowadzone są działania wspierające. Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z pomocy psychologa, pracownicy udzielają im niezbędnych porad oraz wsparcia w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Prowadzona jest także świetlica dla dzieci. Od początku obecnego roku z pomocy skorzystało ponad 3200 osób.

Zacieśniamy współpracę z Sądem Okręgowym

2024-06-17 13:12
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie podpisał porozumienie o współpracy z Sądem Okręgowym w Szczecinie.

W ramach współpracy organizowane będą spotkania i szkolenia, których celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami, omawianie bieżącej współpracy i dostęp do wypracowanych standardów.

Efektem działań będzie także wypracowanie interdyscyplinarnych metod współpracy oraz wzajemne zapoznanie się ze strukturą i kompetencjami instytucji.

W ramach współpracy kuratorzy sądowi, którzy doświadczają wypalenia zawodowego lub kryzysu w związku z wykonywaniem swoich zadań będą mogli korzystać z pomocy psychologicznej świadczonej w Dziale Interwencji Kryzysowej.


Wybory do europarlamentu 2024: Transport dla osób z niepełnosprawnością

2024-06-03 08:39
9 czerwca, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie będzie realizował przewóz osób z niepełnosprawnością do komisji wyborczych. Z usługi mogą skorzystać osoby legitymujące się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zapotrzebowanie na transport można zgłaszać w tygodniu poprzedzającym wybory tj. od 3 do 6 czerwca 2024 r. w godzinach 8 – 14 pod numerami telefonów: 91 42 43 555 lub 697 066 240. Pod powyższymi numerami telefonów udzielane będą także wszelkie informacje dotyczące przewozów.

Osoba z niepełnosprawnością dla której realizowany będzie transport musi mieć ze sobą ważne orzeczenie o niepełnosprawności, które trzeba będzie okazać kierowcy.

Transport będzie realizowany 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w miarę istniejących możliwości przewozowych, wynikających z kolejności przyjmowanych zgłoszeń.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego: Świetna zabawa na Festynie

2024-05-22 09:57
W minioną sobotę wspólnie świętowaliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Wspaniała pogoda, multum atrakcji dla młodszych i starszych sprawiły, że był to wyjątkowy dzień!

Dziękujemy wszystkim rodzinom zastępczym, które spędziły z nami czas. Festyny to zawsze doskonała okazja do wspólnej zabawy, spędzenia aktywnie czasu i spotkania, na które często brakuje czasu w natłoku zadań i obowiązków.
Gościem specjalnym na naszym tegorocznym festynie była aktorka Magdalena Różczka, która od lat wspiera dzieci i rodziny zastępcze, a od niedawna prowadzi również Fundację Ukochani.

Dziękujemy także naszym partnerom, którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu: Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc, Publiczny Ośrodek Adopcyjny w Koszalinie oddział w Szczecinie, Klub Rodzica Zastępczego Szczecin-Prawobrzeże, Klub Rodzica Zastępczego "Akademia Przyszłości", Teatr Lalek Pleciuga, Koło Naukowe Animatorów Czasu Wolnego PASJA, Komenda Miejska Policji w Szczecinie, FASE Szczecin, Iron Giria Szczecin, Collegium Balticum, Powiatowe Centrum Rodzinie w Policach, Fundacja Ukochani.

Galeria zdjęć z naszego wydarzenia do obejrzenia po wejścu w link.

Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami - spotkanie z NGO

2024-05-10 11:35
 Za nami coroczne spotkanie z organizacjami pozarządowymi oraz osobami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dotyczące realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W spotkaniu wzięła udział Pani Lida Rogaś, Zastępczyni Prezydenta Szczecina, która podziękowała przedstawicielom organizacji i instytu-cji za ich zaangażowanie w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie jest okazją do podsumowania zadań realizowanych przez Dział Pomocy Osobom Niepełnosprawnym MOPR - dofinansowanych ze środków PFRON, w tym programu "Aktywny Samorząd”. Ogółem z dofinansowania skorzystało 1803 osoby z niepełnosprawnościami, 120 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – dodatkowo niemal 2500 osób wzięło udział w dofinansowanych imprezach zbiorowych (np. festynach, spotkaniach wigilijnych czy imprezach okolicznościowych). Łączna kwota wydatkowych środków to ponad 7,5 mln zł.

Omówiono także działania Sekcji Obsługi Komunikacyjnej Osób z Niepełnosprawnościami. Kierowcy SOKON przejechali łącznie ponad 270 tysięcy kilometrów. Z przejazdów skorzystało niemal 30 tysięcy osób.

Podczas spotkania omówiono także podział środków finansowych na zadania, które będą realizowane w 2024 r. wynikające z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W tym roku kwota zaplanowanych dotacji wynosi przeszło 9,7 mln złotych.

W porozumieniu z uczestnikami spotkania został również ustalony skład Komisji opiniującej wnioski z zakresu dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych.