Posiłki dla osób starszych

2009-04-24 09:35
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pierwsza grupa osób korzystających z usług opiekuńczych na terenie Szczecina bedzie miała dostarczane do domu gorące obiady. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie chce zapewnić catering swoim starszym, schorowanym podopiecznym.
Seniorzy, którzy poruszają się o własnych siłach, mogliby korzystać z dietetycznych, zbilansowanych posiłków w stołówkach domów pomocy społecznej.

- Pracujemy nad tym - potwierdza Małgorzata Olejnik, wicedyrektor MOPR. - Chcielibysmy wykorzystać mozliwości stołowek w DPS-ach, które przygotowują obiady własnie dla osób starszych. Możemy się jednak zderzyć z ustawą o zamówieniach publicznych. Nasz projekt to dość nowatorskie rozwiązanie, zapytaliśmy arbitra, czy taka forma cateringu może się odbyć bez konieczności staosowania tej ustawy. Z podobnym pytaniem zwrócimy się też do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Nikt nie będzie na tym zarabiał.
Na początek z cateringu DPS przy ul. Romera korzystałoby 25 starszych osób. Tyle samo przychodziłoby na posiłki do tej placówki. Dzis muszą gotować sobie same albo obiady z baru donoszą im opiekunki.
- Oferta skierowana byłaby głównie do osób po 70 roku życia - tłumaczy Małgorzata Olejnik. - Ale w szczególnych sytuacjach również do młodszych, które z powodu schorzeń nie mogą się poruszać. Byłaby ustalona jakaś procentowa odpłatność, z wyjatkiem osób najuboższych.

Jeśli plan by się powiódł, a DPS spełnił oczekiwania, w przyszłym roku oferta zostałaby rozszerzona. O DPS przy ul. Kruczej, Dzienny DPS przy ul. Potulickiej i Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Jakuba Wujka 6.

- Posiłkji w DPS-ach są obfite, dwudaniowe, z deserem i kompotem - mówi Małgorzata Olejnik.
- Planuje je dietetyk, są lekkostrawne, zgodne z potrzebami osób straszych. Nie byłoby też problemu w razie indywidualnej diety.
Obiady podopiecznym MOPR dowożone byłyby samochodami, jakimi dysponują domy pomocy społecznej.