Projekt dla niepełnosprawnych szczecinian. Dzięki zajęciom wrócą do społeczeństwa

2009-04-28 10:47
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego prowadzone są bezpłatne zajęcia. Osoby niepełnosprawne intelektualnie, które nie są podopiecznymi placówki, dzięki terapii i najróżniejszym zajęciom, będą mogły wrócić do społeczeństwa.
- Zajęcia są adresowane do osób ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną, które nie mogą samodzielnie funkcjonować i pracować. Są one często pozostawione same sobie, bez wsparcia instytucji. Chcę wierzyć, że kontaktują się przynajmniej ze swoimi lekarzami - mówił nam wczoraj, podczas pierwszego spotkania Leopold Chełmiński, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego. - Chodzi o to, by wyciągnąć je z domu, pokazać, że mogą funkcjonować społecznie, że nie są same.

W DPS-ie znajdą pomoc terapeutów, będą integrować się z grupą, oswajać z własnymi schorzeniami.

- Będzie wspólny obiad, by pokazać, że chcemy żyć jak w rodzinie, nauka zasad zachowania się przy stole, praca nad budową własnego wizerunku - wylicza dyrektor. - Niektórzy zachowują się w taki sposób, że utrudnia im to funkcjonowanie w życiu publicznym. Chcemy im pomóc.

Oprócz tego będą zajęcia w pracowni ceramicznej, muzykoterapia, choreoterapia, fizjoterapia, zajęcia plastyczne, treningi kulinarne, higieniczne czy ekonomiczne.

- Te osoby trzeba uczyć gospodarowania pieniędzmi, ustalania hierarchii wydatków, bo w jednej chwili potrafią wydać wszystko, co mają - wyjaśnia dyrektor DPS-u.

W projekcie, który DPS prowadzi wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, ma uczestniczyć 39 szczecinian z północnej części miasta. W pierwszej grupie będą 24 osoby z chorobami psychicznymi, które będą się spotykać na cztery godziny dziennie w poniedziałki i środy (od godz. 14 do 18). W drugiej - 15 niepełnosprawnych intelektualnie. Zajęcia dla nich będą się odbywać we wtorki i czwartki od godz. 14 do 18.

Małgorzata Olejnik, zastępca dyrektora MOPR-u przyznaje, że był pewien problem z rekrutacją chętnych do udziału w programie aktywizacji.

- Może to był lęk przed nowym, obawa przed wyjściem z domu. Ci ludzie są zwykle zamknięci w swoich środowiskach. Nasi pracownicy przekonywali ich, że to będzie dla nich dobre, bo zarówno przyjemne, jak i służące polepszeniu jakości ich życia - mówi Małgorzata Olejnik.

Osoby, które chciałyby skorzystać z takich zajęć, mogą się zgłaszać do MOPR-u przy ul. Marcina lub Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego przy ul. Hożej (wpisane zostaną na listę rezerwową).

Zajęcia mają być prowadzone do 15 grudnia. Realizatorzy programu liczą na to, że w przyszłym roku uda się poprowadzić aktywizację zawodową uczestników obecnie prowadzonych zajęć oraz utworzyć kolejne grupy.