Przemoc* * niepotrzebne skreślić - kampania przeciw przemocy startuje

2012-11-21 17:17
Konferencja z udziałem ekspertów, pokaz filmu "Pręgi" dla młodzieży, debata "Rola mediów w przeciwdziałaniu przemocy" - to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w ramach tegorocznej Kampanii "Białej Wstążki". Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Szczeciński MOPR organizuje kampanię już po raz trzeci. W tym roku przebiegać będzie ona pod hasłem: "Przemoc*, * niepotrzebne skreślić". Kampania została zapoczątkowana w Kanadzie przez mężczyzn. Odnosi się do dwóch tragicznych wydarzeń: rocznicy śmierci sióstr Mirabal oraz rocznicy masakry w Montrealu. Celem akcji było przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestii przemocy i powstrzymywania się od wszelkich form jej stosowania.

Celem III Kampanii "Białej Wstążki" w Szczecinie jest wystosowanie apelu o wykreślenie przemocy z życia rodziny. Zjawisko przemocy ma długoterminowy i destrukcyjny wpływ na członków rodzin. Tymczasem skutki wynikające ze stosowania przemocy nie są obecne w wystarczającym stopniu w świadomości społecznej mieszkańców naszego miasta, regionu, kraju i globu. Zadaniem, jakie stawia sobie szczeciński MOPR jako organizator kampanii, jest podnoszenie tej świadomości poprzez edukację. W wymiarze symbolicznym chcemy położyć akcent na rolę rodziny jako sfery, w której kształtują się charakter i postawy człowieka. W wymiarze praktycznym kampania ma na celu uświadomienie jej odbiorców, gdzie osoby, które doświadczają przemocy w rodzinie lub stosują ją wobec najbliższych, mogą uzyskać fachową i skuteczną pomoc.

W ramach tegorocznej kampanii zaplanowano wiele interesujących wydarzeń. Kampania startuje 25 listopada (niedziela). Zainauguruje ją wtedy happening w wykonaniu wolontariuszy, który przyjmie formę przemarszu z Placu Grunwaldzkiego na Jasne Błonia - początek o godz. 12. Dzień później (26 listopada, poniedziałek) o godz. 11 w Klubie 13 Muz odbędzie się konferencja merytoryczna z udziałem przedstawicieli prokuratury, ochrony zdrowia oraz zespołu interdyscyplinarnego. We wtorek (27 listopada, godz. 13) również w Klubie 13 Muz młodzież ze szczecińskich szkół będzie uczestniczyć w pokazie filmu "Pręgi" w reż. M. Piekorz. W środę (28 listopada, start o godz. 14) w tym samym miejscu medioznawcy, dziennikarze i przedstawiciele innych grup zawodowych zabiorą głos podczas debaty "Rola mediów w przeciwdziałaniu przemocy". Współorganizatorem debaty jest Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. W dniach 3-5 grudnia (poniedziałek-środa) zaplanowano warsztaty dotyczące procedury "Niebieska Karta". Ich adresatem są przedstawiciele oświaty i służby zdrowia. Warsztaty odbędą się w godz. 9-12 w siedzibie Działu Interwencji Kryzysowej przy Al. Papieża Jana Pawła II 42 (wejście od ul. Śląskiej, III piętro, sala nr 5). W ciągu 3 dni w warsztatach weźmie udział w sumie 60 osób (po 20 dziennie).

Przez cały okres trwania Kampanii "Białej Wstążki" specjaliści - wśród nich: psycholog, terapeuta, pracownik socjalny, policjant, prawnik - będą pełnić codziennie (26-30 listopada i 3-6 grudnia, w godz. 10-19) dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Przemocy w Rodzinie w siedzibie Działu Interwencji Kryzysowej przy Al. Papieża Jana Pawła II (III piętro). Poza kampanią dyżury odbywają się w poniedziałki i czwartki w godz. 16-19. Dodatkowo w poniedziałki od 13 do 15 pracownik Punktu rejestruje na konsultacje indywidualne. Udziela także informacji i porad telefonicznych.

Honorowy patronat nad Kampanią "Białej Wstążki" objął Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek.

pod_patronatem_1024

Partnerzy:


kmp


13muz1
prokuratura

logo_szczeciskie_podziemne_trasy_turystyczne


wydzia_filologiczny_us


Patron medialny:

polskie_radio_szczecin

Opieka medialna:

logo_tvpszczecin