Debatowali o roli mediów

2012-11-29 14:37
"Rola mediów w przeciwdziałaniu przemocy" - pod takim tytułem w gościnnych wnętrzach Klubu 13 MUZ odbyła się debata medialna, zorganizowana w ramach kampanii "Białej Wstążki" przez MOPR w Szczecinie we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Spotkanie było okazją do refleksji nad zadaniami mediów, warsztatem dziennikarskim i skutkami działania dziennikarzy.

Uczestnikami debaty byli:

dr Marta Giezek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Wcześniej zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Związana z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Naukowo specjalizuje się w zakresie gerontologii.

red. Małgorzata Gwiazda-Elmerych - dziennikarka TVP Szczecin. Jej reportaże są obecne na antenach ogólnopolskich. Wcześniej związana z telewizją TVN i TVN 24. Pisała do "Super Expressu", "Dziennika" i "Życia Warszawy".

prof. dr hab. Wiesław Godzic - jeden z najbardziej cenionych w Polsce medioznawców i filmoznawców, wykładowca uczelni polskich i amerykańskich, redaktor naczelny kwartalnika "Kultura Popularna", ekspert i doradca stacji telewizyjnych. Kierownik Katedry Medioznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Interesuje się tematyką kultury popularnej oraz problematyką nowych mediów, a w szczególności telewizji i Internetu. Autor i redaktor wielu książek, m.in. "Humanista w cyberprzestrzeni", "Zrozumieć telewizję", "Podglądanie Wielkiego Brata". Ostatnio wydał "Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów". W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu historii, teorii filmu i telewizji oraz kultury popularnej. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej ceni zderzenie różnych wizji kultury i interpretacji zjawisk.

dr hab. Andrzej Skrendo, prof. US - historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, dziennikarz, kierownik Zakładu Mediów i Komunikowania w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Prowadził w TVP1 program "Regał". Był również kierownikiem Redakcji Literackiej II Programu Polskiego Radia oraz prezesem Polskiego Radia Szczecin. Przez kilka lat prowadził comiesięczne spotkania literackie na Zamku Książąt Pomorskich.

Tomasz Majewski - psycholog, terapeuta i trener, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat PARPA), członek Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", konsultant Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", pracownikzespołów interdyscyplinarnych, współtwórca i trener Studium Interwencji i Pomocy Psychologicznej (SIPP). Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Wykładowca Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

podkom. Andrzej Szrajber - funkcjonariusz w Zespole Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Analizuje przyczyny określonych zjawisk i opracowuje programy prewencyjne. Koordynator Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej, który w swoich celach także zawiera przeciwdziałanie przemocy. Współpracujeze szczecińskimi szkołami, do których wprowadził autorski program Cyberdżungla, ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy w cyberprzestrzeni. Absolwent bezpieczeństwa wewnętrznego w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył również pedagogikę resocjalizacyjną w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie oraz pedagogikę ogólną na Uniwersytecie Szczecińskim. Nauczyciel akademicki w Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum.

Debatę poprowadził:

Wojciech Dąbrówka - główny specjalista ds. kontaktów z mediami (rzecznik prasowy) w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Pracuje również naukowo. Doktoryzuje się w zakresie medioznawstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w polskim systemie medialnym. Wcześniej związany z mediami ogólnopolskimi, m. in. Telewizją Polską. Laureat I nagrody im. Wojciecha Dolaty w Konkursie Dziennikarskim Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; wyróżniony w III Przeglądzie Telewizyjnych Reportaży Śledczych i Interwencyjnych w Łodzi.

Debata medialna spotkała się ze sporym zainteresowaniem różnych środowisk. Bardzo liczną grupą, uczestniczącą w spotkaniu, byli studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zdjęcia