Kampania "Woda dla Seniora" trwa!

2013-07-26 15:43
Butelkowana woda mineralna z etykietą Woda dla Seniora - w ten sposób Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie apeluje o to, by osoby starsze spożywały odpowiednią dawkę płynów. Woda dla Seniora - to nie tylko napis na butelce, ale i hasło kampanii. W ramach akcji w piątkowe przedpołudnie w prowadzonym przez MOPR Senior Klubie odbyło się spotkanie, podczas którego osoby starsze dowiedziały się, dlaczego w czasie upałów nie można odpuścić sobie picia wody.
Po powitaniu seniorów i dziennikarzy przybyłych na spotkanie ideę i założenia kampanii Woda dla Seniora przedstawił rzecznik prasowy MOPR Wojciech Dąbrówka.

Akcja ruszyła pod koniec czerwca. Wtedy właśnie MOPR - dzięki uprzejmości firmy Makro Cash and Carry - zaczął rozdawać seniorom butelkowaną wodę Aro. Na butelce z wodą MOPR umieścił etykietę dedykowaną akcji.

- Na butelce, która jest symbolem kampanii, wykorzystaliśmy wizerunek dwojga uczestników prowadzonego przez nas Senior Klubu - mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy szczecińskiego MOPR. - Modele-seniorzy, rozumiejąc sens akcji, ochoczo włączyli się w jej realizację. Dzięki ich osobistemu zaangażowaniu chcemy dotrzeć z apelem o spożywanie chociaż minimalnej dawki płynów do jak najszerszej grupy osób starszych - dodaje.

Czas kampanii jest nieprzypadkowy - lato to okres, w którym seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie organizmu, a w dalszej konsekwencji pogorszenie stanu zdrowia lub nawet utratę życia.

Po wystąpieniu rzecznika MOPR głos zabrała Izabela Wojtal z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Specjalistka wyjaśniła, dlaczego tak bardzo ważne dla życia i zdrowia osób starszych jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 6 szklanek). Seniorzy wysłuchali wystąpienia z zaciekawieniem.

Po zakończeniu spotkania seniorzy przeszli do pobliskiego parku na krótki spacer, na który oczywiście zabrali ze sobą butelkę wody. Chcieli w ten sposób dać przykład innym osobom starszym i zachęcić je, by podczas upałów nie ruszały się z domu bez butelki wody.

Kampanię wspiera akcja ulotkowa. W wybranych punktach na terenie Szczecina wolontariusze MOPR będą rozdawać ulotki poświęcone akcji. Ośrodek zwrócił się również z prośbą o rozpropagowanie kampanii i jej idei do innych urzędów i instytucji, w tym do NFZ, ZUS, ZBiLK, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. MOPR zaapelował do nich również o to, by we własnym zakresie również udostępniały wodę osobom starszym.

Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem mediów, m.in. Telewizji Pomerania, Kuriera Szczecińskiego, Gazety Wyborczej, Polskiego Radia Szczecin i Radia Plus Szczecin.

Kampania Woda dla Seniora jest rekomendowana przez Radę ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Szczecin oraz szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Zdjęcia