Wystartowała kampania "Białej Wstążki"

2013-11-25 12:42
Biefingiem prasowym w podziemiach dworca Głównego PKP w Szczecinie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zainaugurował IV już edycję kampanii "Biała Wstążka", która w tym roku odbyła się pod hasłem: Przemoc. I co dalej?... Spotkanie rozpoczął teatr cieni z udziałem znanych szczecińskich aktorów.

Krzyki, przekleństwa, tłuczenie naczyń i przedmiotów, wreszcie bicie - to wszystko wybrzmiało z głośników, gdy zgromadzeni na briefingu dziennikarze i goście czekali w półmroku na rozpoczęcie briefingu. Chwilę później ujrzeli zza parawanu oświetlone sylwetki bohaterów teatru cieni. Po dwóch stronach stołu siedziały dwie postaci. W rolę sprawcy przemocy wcielił się Konrad Pawicki, a w rolę terapeutki - Magdalena Kozłowska.

teatr_cieni_640

W ten wymowny sposób chcieliśmy pokazać, jak wygląda scena terapii, w której uczestniczy sprawca przemocy - mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Cień bohaterów, który można było obserwować na białym materiale, potęgował wrażenia odbiorców. Występ aktorów, którzy z ogromnym kunsztem podeszli do odegrania niełatwych scen terapii, nagrodzono gromkimi brawami - dodaje.

Zebranych gości przywitała Marta Giezek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W swoim wystąpieniu przybliżyła działalność MOPR w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wystosowała również apel o reagowanie w sytuacjach, gdy stajemy się świadkami doznawanej przez innych krzywdy.

dyrektor_640

Następnie głos zabrał Krzystof Soska, zastępca prezydenta Szczecina, który podkreślił, że nie można pozostać obojętnym na zjawisko przemocy w rodzinie i należy mu przeciwdziałać.

pb250345_640

Harmonogram kampanii przedstawił Wojciech Dąbrówka, rzecznik MOPR. Poinformował również, że podczas kampanii tradycyjnie już wydłużają się godziny dyżurów specjalistów w prowadzonym przez MOPR Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie (al. Papieża Jana Pawła II 42) oraz w filiach Punktu przy ul. Struga 10 i Strzałowskiej 9.

pb250350_640

W imieniu Dyrekcji i własnym podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, patronat honorowy nad kampanią "Białej Wstążki" objął Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek. Patronat medialny sprawowały: TVP Szczecin, Radio Plus Szczecin, Kurier Szczeciński oraz portal wzp24.pl. Wśród partnerów przedsięwzięcia znaleźli się zaś: Komenda Miejska Policji, Klub 13 MUZ, Podziemne Trasy Turystyczne oraz Kino Pionier 1907.

Na zakończenie na pytania z sali odpowiadali eksperci ze szczecińskiego MOPR: Małgorzata Grochocka - kierownik Działu Interwencji Kryzysowej oraz Jacek Ciechowicz - główny specjalista ds. koordynacji działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.

eksperci_640