Wehikuł Usamodzielnienia – Obóz zimowy 2014 r.

2014-05-05 13:00
Dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie i fundacji Robinson Crusoe w Warszawie, 12-osobwa grupa młodzieży ze Szczecina wzięła udział w obozie zimowym organizowanym w ramach programu "Wehikuł Usamodzielnienia".
Tegoroczny obóz odbył się w dniach 3-9 marca 2014 r. w malowniczo położonym Schronisku Górskim PTTK "Klimczok" w Beskidzie Śląskim. Z dwóch funkcjonujących na terenie Szczecina Wehikułów wzięło w nim udział łącznie 12 osób.

- Tegoroczny wyjazd był wyjątkowy, przede wszystkim dlatego, że pogoda spłatała figla i nie było śniegu… - mówili wychowawcy. - Zaplanowane na godziny poranne szaleństwa na nartach lub snowboardzie zostały więc zastąpione cyklem zajęć "Wyzwania w górach".

Podczas zajęć młodzież (podzielona na 4 grupy) mierzyła się z 4. wyzwaniami o tematyce górskiej. Dwie stacje wymagały wyjścia na górską wędrówkę oraz wykonania kilku zadań. Na kolejnej Robinsonowie musieli zgłębić tajniki ratownictwa medycznego. Po części wykładowo-ćwiczeniowej młodzież odgrywała scenki, w której musieli udzielić pomocy osobom poszkodowanym w pozorowanym wypadku. Zaliczenie ostatniej stacji polegało na nagraniu 5 minutowego filmu. Motyw przewodni - Wyzwania w górach.

Oprócz porannego bloku zajęć młodzież uczestniczyła w warsztatach popołudniowych i wieczornych. W ramach zajęć tych m. in. uczestniczyli w grze "Robinson zna prawo", zgłębiali tematykę m.in. mieszkań chronionych czy świadczeń.

Wehikuł Usamodzielnienia

Wehikuł Usamodzielnienia to główny program realizowany przez Fundację Robinson Crusoe. Jego celem jest pomoc młodzieży w usamodzielnieniu poprzez zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw potrzebnych w samodzielnym życiu. Program zapewnia zarówno naukę umiejętności jak i wsparcie emocjonalne.

Więcej informacji o programie:
www.fundacjarobinson.org.pl