Podsumowanie IX Kampanii Białej Wstążki w Szczecinie „Przemoc, historia bez końca?”

2018-12-10 12:25


Konferencja- "Przemoc, historia bez końca?"

Tradycyjną inauguracją kampanii Białej Wstążki w Szczecinie była konferencja kierowana do przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Konferencja odbyła się 27 listopada 2018 r. w hali Netto Arena w Szczecinie. Wzięło w niej udział w sumie ponad 200 uczestników.

Wspólnie ze specjalistami dyskutowaliśmy na temat przemocy z perspektywy różnych grup społecznych i wiekowych. Naszymi prelegentami byli:
• Agata Badura, Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Okręgowej w Szczecinie,
• asp. Monika Woźniak, z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie,
• Katarzyna Michno, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie,
• dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny
• por. Grzegorz Terlikowski, Wychowawca ZK Stargard
• Grażyna Szotkowska, Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Podczas tegorocznej konferencji nie skupiliśmy na jednym konkretnym zjawisku związanym z przemocą. Wspólnie z ekpsertami spojrzeliśmy na problem szerzej, z perspektywy różnych grup społecznych i wiekowych.

Zjawisko przemocy oraz metody przeciwdziałania jej zmieniają się bardzo mocno na przestrzeni lat. Dlatego chcieliśmy porozmawiać ze specjalistami z różnych środowisk i dziedzin o tym jak przeciwdziałać przemocy oraz jak pomagać osobom pokrzywdzonym. Nasi eksperci mówili o przemocy domowej, rówieśniczej w szkołach, mobbingu w pracy czy profilaktyce tego zjawiska w zakładach karnych.

Projekcja filmu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Kolejnym ważnym wydarzeniem była projekcja filmu "Niemiłość" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po obejrzeniu filmu nasi psychologowie z Działu Interwencji Kryzysowej dyskutowali z uczniami na temat filmu oraz zjawiska przemocy.

Podczas spotkania omawialiśmy wrażenia uczniów po obejrzeniu niełatwego obrazu oraz na temat tego jak radzić sobie ze zjawiskiem przemocy w środowisku rówieśniczym czy w domu.

W spotkaniu wzięło udział 80 uczniów wraz z opiekunami.a