XIII Kampania Białej Wstążki: "Za mało doskonali"

2022-11-14 11:56

Tradycyjnie na przełomie listopada i grudnia Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi Kampanię Białej Wstążki, której głównym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Szczecina na problem przemocy w rodzinie oraz jej destrukcyjne skutki. W tym roku skupiamy się na mniej oczywistych aspektach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z przemocą. Będziemy dyskutować na temat trudnych relacji dzieci z rodzicami.


Inauguracją kampanii będzie debata ekspercka "Za mało doskonali" organizowania wspólnie z partnerami tegorocznej kampanii - Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz Pałacem Młodzieży. Debata odbędzie się 25 listopada. Podczas spotkania będziemy dyskutować o rosnących wymaganiach i oczekiwaniach, które powodują ogromny stres wśród młodzieży, który często prowadzi do depresji czy destrukcyjnych zachowań takich jak przemoc czy uzależnienia.


Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się także czy przekładanie swoich ambicji oraz organizowanie zbyt dużej ilości zajęć pozalekcyjnych może mieć destrukcyjny wpływ na dzieci i młodzież.


W debacie oprócz przedstawicieli MOPR oraz TPD wezmą także udział psychiatrzy oraz przedstawiciele policji.


Kolejnym elementem tegorocznych działań będą dwa spotkania szkoleniowo-warsztatowe dla rodziców przygotowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci:


Pierwsze odbędzie się 28 listopada pod hasłem "Problemy dorosłych, a świat dziecka". Małgorzata Gola-Chmielewska psycholog, psychoterapeuta poruszy tematy przemocy, depresji, samouszkodzenia. Zastanowimy się jak w obliczu tych trudnych doświadczeń wspierać nasze dziecko.


Magdalena Wilk, społeczna rzecznik praw dziecka TPD, pedagog rodzinny poruszy tematy dziecka podczas rozwodu oraz jak należy postępować jako rodzic, aby jak najmniej ucierpiała jego psychika.

Szczegółowe informacje oraz zapisy: https://www.facebook.com/events/525709269059411/


Drugie spotkanie odbędzie się 29 listopada pod hasłem "Rodzic z charakterem".

Tamara Olszewska-Watracz psychopedagog, psycholog sportu, trener umiejętności społecznych, pedagog rodzinny oraz Joanna Rysz coach, trener umiejętności społecznych poprowadzą spotkanie, którego głównym celem będzie wspieranie rodziców/opiekunów w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą oraz nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.


Szczegółowe informacje oraz zapisy: https://www.facebook.com/events/670299558031488/Na koniec tegorocznych działań uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego przygotują symulację dwóch rozpraw sądowych przygotowanych pod czujnym okiem Sędziów oraz Kuratorów z Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie. Uczniowie podczas symulacji wcielają się w rolę oskarżonych, prokuratorów, obrońców oraz świadków. Rozprawa prowadzona jest przez prawdziwego Sędziego.


W czasie Kampanii prowadzone będą dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Bohaterów Warszawy 27 w Szczecinie. Z porad psychologa, terapeuty czy prawnika można skorzystać w dniach od 28 listopada do 6 grudnia w godzinach 16-19. Do punktu można zgłaszać się osobiście, ale istnieje też możliwość przeprowadzenia porad telefonicznie pod numerem 91 48 30 660.Kampania Białej Wstążki w Szczecinie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin.Partnerami tegorocznej Kampanii jest Pałac Młodzieży w Szczecinie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Regionalny Szczecin, Sąd Rejonowy Szczecin Centrum, Komenda Miejska Policji.Patronatem medialnym objęli wydarzenie: portal wszczecinie.pl, Kurier Szczeciński oraz Radio Plus.

a