„Teatr Niewidzialnych Dzieci” na początek obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

2024-04-17 15:08
"Teatr Niewidzialnych Dzieci" to wyjątkowy spektakl Teatru Lalek Pleciuga, którego bohaterami są wychowankowie domu dziecka. Obejrzeliśmy go wspólnie z rodzinami zastępczymi oraz przedstawicielami instytucji oraz organizacji pozarządowych, z którymi współpracujemy na rzecz poprawy sytuacji wychowanków pieczy zastępczej.

Spektakl na podstawie bestsellerowej książki Marcina Szczygielskiego. To historia dziesięcioletniego Michała i jego przyjaciół - wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pewne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość. "Teatr niewidzialnych dzieci" to nie tylko wzruszające i komiczne zarazem kreślenie portretów psychologicznych, które pozostają uniwersalne dla współczesnych dzieci, przeżywających swoje mniejsze i większe problemy związane z próbą wpasowania się w dane środowisko. To także przybliżenie młodym odbiorcom historii PRL-u, z określonymi zasadami społecznymi, trudnościami, absurdami, całą plejadą postaci historycznych, które pozostawały w tym czasie w zbiorowej świadomości. Historia, w której młodzi pasjonaci aktorstwa zakładają swoją trupę i przygotowują spektakl jest też hołdem złożonym teatrowi samemu w sobie, dowodem na to, jak ważnym może stać się on kanałem rozwoju emocjonalnego człowieka, budowania jego empatii, umiejętności patrzenia na świat z różnych perspektyw oraz odwagi w wyrażaniu własnego światopoglądu.

Po wspólnym obejrzeniu spektaklu przedstawiciele naszego Ośrodka mieli okazję do złożenia pierwszych podziękowań z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego na ręce partnerów - organizacji pozarządowych, instytucji, a przede wszystkim rodziców zastępczych za codzienne zaangażowanie jaki wkładają w opiekę nad dziećmi.

To jednak nie koniec wydarzeń jakie zaplanowaliśmy z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - przed nami jeszcze Konferencja "Piecza zastępcza - relacje i potrzeby" 15 maja na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Festyn z Okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 18 maja na Jasnych Błoniach.

a

Zdjęcia