Piszą o Nas

Samobójstwa seniorów: choroby, kłopoty finansowe...

Gazeta.pl
2011-12-08
Na przemoc wobec dzieci, niepełnosprawnych i osób starszych zwracała uwagę tegoroczna kampania "Biała wstążka"

W ramach "Białej wstążki" przez dwa tygodnie nagłaśniany był w Szczecinie problem przemocy domowej. Kampanię podsumowali w środę w Klubie 13 Muz: pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz służb i instytucji (m.in. policji, prokuratury, sądu), a także naukowcy. Mówili m.in. o problemie zaniedbania bliskich.

Dr Beata Bugajska z Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego przedstawiła problem samobójstw osób starszych (stanowią ok. 15 proc. wszystkich prób samobójczych w regionie).

- W województwie zachodniopomorskim w latach 2003-2010 odnotowano 310 prób samobójczych osób powyżej 60 lat, z czego 277 zakończonych zgonem - poinformowała dr Bugajska. Wyjaśniała, że seniorzy załamują się m.in. wtedy, gdy dotyka ich przewlekła choroba, trudna sytuacja ekonomiczna, nieporozumienia rodzinne. Gdy nie radzą sobie z codziennymi sytuacjami lub zmagają z samotnością. Ale i wtedy, gdy uważają, że opieka nad nimi sprawi rodzinie cierpienie. Przyczyną załamania często bywa utrata małżonka. Dr Bugajska zwracała uwagę, że senior może także bardzo przeżyć utratę ukochanego zwierzęcia. Np. kiedy ma się przeprowadzić do domu pomocy społecznej bez psa czy kota, wieloletniego towarzysza. Radziła, by nie lekceważyć sygnałów ostrzegawczych (np. gdy senior zaczyna mówić o śmierci lub nagle zmienia się z optymisty w pesymistę).

Ofiarą zaniedbania bywają także dzieci. O tym mówił Tadeusz Sokala, ordynator oddziału ratunkowego szpitala dziecięcego przy ul. Wojciecha w Szczecinie. Prezentował przykłady przemocy wobec dzieci. Pokazywał zdjęcia ze szpitala (wiele drastycznych) obrazujące skutki przemocy fizycznej. Mówił m.in. o przypalaniu dzieci papierosem czy żelazkiem. O oparzeniach - spowodowanych np. zanurzeniem stópek dziecka w gorącej wodzie po to, by maluch zrozumiał, że nie wolno chodzić po domu w skarpetkach, bo później mama musi je prać. Nawet o pogryzieniach dzieci przez dorosłych. Ok. 70 proc. przyjętych do szpitala ofiar przemocy to dzieci poniżej trzech lat. Większość przypadków złamań czaszki to maluchy do roku.

- W Polsce powinno być tak jak w USA czy Skandynawii. Tam opiekun musi wytłumaczyć się z każdego urazu dziecka, nawet przypadkowego - mówił ordynator Sokala. Opowiadał, że gdy lekarze dopytują o przyczyny urazów, są traktowani arogancko: "To nie pana sprawa. Pan ma leczyć".Monika Adamowska

„To nie mamusia mnie zbiła"...

24 kurier
2011-12-07
Trzymanie dziecka na nocniku z wrzątkiem, złamania czaszki i żeber u niemowlaków, wstrząsanie prowadzące do urazów i wylewów w mózgu - jak okrutni potrafią być dorośli wobec dzieci, uświadamiał wczoraj na konferencji „Szczecin przeciwko przemocy w rodzinie" Tadeusz Sokala, ze szpitala dziecięcego przy ul. św. Wojciecha. Najmłodsi nie są jedynymi ofiarami - przemoc w rodzinie dotyka także niepełnosprawnych i seniorów.
    czytaj dalej

Biała Wstążka

TVP Szczecin
2011-11-25
"Szczecin przeciwko przemocy w rodzinie" - pod takim hasłem przebiega kampania społeczna - Biała Wstążka. Organizatorzy wyjdą na ulice miasta - zainteresowani będą mieli wtedy okazje porozmawiać ze specjalistami i dowiedzieć się, jak reagować, kiedy stajemy się ofiarą przemocy.
W Szczecinie od początku roku policja otrzymała ponad 800 zgłoszeń o przemocy domowej. Sprawcami są głównie mężczyźni. Kampania "Biała Wstążka" - ma wyczulić mieszkańców i zmobilizować do reagowania na takie sytuacje. Będzie można dowiedzieć się gdzie szukać pomocy i gdzie zgłaszać przypadki przemocy, bo organizatorzy wyjdą na ulice miasta. Dla ofiar przemocy w Szczecinie od marca działa hostel. Schronienie i pomoc mogą w nim znaleźć i kobiety, i mężczyźni.

"Biała Wstążka" w Szczecinie

www.szczecin.eu
2011-11-25
W ramach światowej kampanii „Biała Wstążka”, która jest symbolem sprzeciwu dotyczącego m. in. przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie w Klubie 13 Muz zorganizowano konferencję i wykłady.

Jest to pierwsza kampania „Białej Wstążki” w Szczecinie i czwarta w Polsce. Podczas spotkania wszystkim mężczyznom wręczono symboliczne białe wstążki, które podkreślają rangę akcji „Mężczyzna Przeciw Przemocy”, organizowanej w ramach światowej kampanii „Białej Wstążki”. Kampania ma na celu włączenie mężczyzn w przeciwdziałanie przemocy, poprzez przerwanie milczenia w kwestiach z nią związanych i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Z uwagi na rangę problemu jakim jest przemoc w rodzinie, w trakcie spotkania przedstawiono ofertę pomocowa skierowaną do ofiar, sprawców i świadków przemocy w rodzinie. Podkreślono wartość „Niebieskiej Karty”, którą otrzymują osoby poszkodowane i wszyscy, którzy doświadczyli przemocy. Ważnym elementem jest uświadomienie społeczeństwu, że ten problem istnieje, oraz informacje o placówkach, w których można uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie.

Na otwarciu kampanii obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, policji, pracownicy socjalni i inne osoby zaangażowane w zwalczanie przemocy w rodzinie. Kampania trwa od 25 listopada do 6 grudnia.

Przeciwko przemocy domowej. Kampania "Białej Wstążki"

Gazeta.pl.szczecin
2011-11-25

Statystyki są coraz gorsze: więcej ofiar przemocy domowej i setki nowych Niebieskich Kart. Faktyczne liczby i tak pozostają nieznane. Strach i wstyd powodują, że pokrzywdzeni nie zawsze chcą mówić. Skalę problemu w Szczecinie uświadomić ma kampania "Białej Wstążki". Wystartowała w piątek.

    czytaj dalej

Biała Wstążka

TVP.Szczecin
2011-11-03
W dniach od 25 listopada do 6 grudnia 2011r. odbędzie się w Szczecinie II kampania społeczna Biała Wstążka pod hasłem „Szczecin przeciwko przemocy w rodzinie”.
Tematyka kampanii jest niezwykle istotna ze względu na wagę problemu jakim jest przemoc w rodzinie. W ramach akcji zostaną zorganizowane cztery spotkania mające na celu podniesienie poziomu świadomości mieszkańców szczecina oraz pokazanie oferty pomocowej w obszarze dotyczącej przeciwdziałania przemocy rodzinie. Zakończenie i podsumowanie kampanii 7 grudnia 2011r. w Domu Kultury XIII Muz.
    czytaj dalej

Miliony na nieubezpieczonych

24 Kurier
2011-10-06
Około 8 milionów złotych - tyle rocznie w Zachodniopomorskiem wynosi koszt leczenia ze środków publicznych nieubezpieczonych pacjentów, którzy uzyskali decyzje z ośrodków pomocy społecznej na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
    czytaj dalej

Policyjny Bezpieczny senior najlepszy w Europie

Gazeta.pl Szczecin
2011-05-12
Autorski projekt zachodniopomorskiej policji wygrał międzynarodowy konkurs Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości. Do programu "Bezpieczny senior" włączają się kolejne instytucje.
    czytaj dalej