Zmiany w nazwie i cenach

Kurier Szczeciński
2008-07-30
Droższa  jazda
Nie ma już Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie. Jest za to Sekcja Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych.Gdyby to była jedyna zmiana... Niestety, usługi Sekcji sa droższe od tych, jakie świadczyło Biuro. Miasto jednak przekonuje, że i tak do nich sporo dokłada.
Nazwa nie pasowała
Biuro Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie organizacyjnie podlegało Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie. Jednak, zgodnie z regulaminem MOPR, w jednostce tej funkcjonują sekcje. Nie było więc w niej miejsca na biuro. 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie regulaminu organizacyjnego i zmienili w nim nazwę BOKON-u na Sekcję Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych - informuje Krzysztof Parchimowicz, kierownik sekcji ds. osób niepełnosprawnych MOPR. To jedyna zmiana organizacyjna w tej instytucji. Nie zmienił się adres, numer telefonu i sposób zamawiania transportu. Niestety, zmieniły sie opłaty i sposób ich wnoszenia.

Jest drożej
Wzrosły ceny wszystkich przejazdów - jednorazowych i abonamentowych. Podwyżki te są znaczne. Dla wielu osób niepełnosprawnych mogą już stanowić poważną barierę.

Za jeden przejazd trzeba teraz zapłacić 10 złotych ( kurs w jedną stronę ) w dni powszednie i 12 złotych - w wolne od pracy. Do tej pory za jeden taki transport , od poniedziałku do piątku osoby niepełnosprawne płaciły 7 złotych. Ale te stawki dotyczą jedynie przejazdów w obrębie Szczecina. Na kurs poza granice miasta trzeba wydać więcej. Za każdy kilometr - 1,5 zł. Rozliczenie takich zamiejscowych przejazdów wygląda następująco: 10 złotych to podstawowa stawka ( za kurs w obrębie Szczecina ) i do tego trzeba dodać 1,5 zł za każdy pokonany kilometr od granic miasta. I nawet jeśli jedziemy tylko w jedna stronę, to pokrywamy koszty powrotu pojazdu do Szczecina - czyli do uzyskanej z powyższego wyliczenia kwoty dodajemy 1,5 zł za każdy kilometr dzielący cel naszej podróży od miasta, w którym ja rozpoczęliśmy.
Wyższych opłat nie unikną także ci, którzy korzystają z abonamentów. Ich rodzaje różnią się od tych, które się kupuje na przejazd masową komunikacją miejską. W SOKON-ie obowiązują następujące rodzaje: na pzrejazd dwa, trzy lub pięć razy w tygodniu. Za abonament uprawniający do przejazdu dwa razy w tygodniu, w obrębie Szczecina, ( dojazd i powrót ) trzeba teraz zapłacić 55 złotych ( na miesiąc ). A do Polic - 60 złotych. Przed podwyżkami było to odpowiednio - 45 i 55 złotych. 

Na ten, który pozwoli jeździć trzy razy w tygodniu, obecnie trzeba wydać 70 złotych ( wmieście ) i 75 zł ( za przejazd do Polic ). Wcześniej na to wystarczyło - 60 i 70 złotych. 
przed podwyżkami funkcjonowały jeszcze dwa inne abonamenty -na kursy 4 i 5 razy w tygodniu. Kosztowały odpowiednio - 70 i 85 złotych za miesiąc. Teraz zastąpił je jeden - bez względu na to, czy ktoś planuje jeździć cztery czy pięć razy w tygodniu, to i tak zapłaci 100 złotych ( w mieście ) i 120 złotych ( do Polic ).

- Zmienił się także sposób płacenia - dodaje Krzysztof Parchimowicz.
- Do tej pory osoby korzystające z abonamentów w BOKON-ie płaciły po miesiącu - za wykorzystane przejazdy. Teraz muszą zapłacić za te abonamenty z góry. 
Podwyżki opłat zostały zatwierdzone przez Społeczną Powiatową Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.
- To pierwsza podwyżka od 10 lat - tłumaczy Krzysztof Parchimowicz.
- Trzeba wziąć pod uwagę, że kiedy poprzednie ceny były ustalane, to litr oleju napędowego kosztował 1,32 zł. Teraz kosztuje 4,65 zł. Obecnie uchwalone stawki za ten transport i tak są znacznie poniżej kosztów. Miasto do niego cały czas sporo dopłaca.

Zgłoś dziecko
Oczywiście SOKON wciąż świadczy bezpłatnie usługi dla niepełnosprawnych dzieci realizujących obowiązek szkolny. Dowozi je do najbliższej ( lub jedynej )  placówki, w której obowiązek ten mogą wypełniać. Tyle że rodzice muszą wcześniej zgłosić w MOPR potrzebę korzystania z takiego specjalistycznego transportu. Urzędnicy czekają na wnioski do 14 sierpnia. 

- Trzeba nam przedstawić zaświadczenie z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, że dziecko realizuje obowiązek szkolny w  danej  ( najbliższej lub jedynej ) placówce - mówi Krzysztof Parchimowicz.
Dlaczego z takim wyprzedzeniem? Bo transport dzieci trzeba odpowiednio zaplanować. Wiadomo, że wszystkich uprawnionych do niego w Szczecinie może być 1,5 tysiąca.

- A dysponujemy 14 specjalistycznymi samochodami, z czego jeden jest zarezerwowany wyłącznie do przewozu osób z abonamentami i doraźnymi potrzebami - wyjaśnia Krzysztof Parchimowicz. - Pozostałe muszą wystarczyć do odwiezienia i odbioru dzieci ze szkół. Żeby to się udało, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie kursów. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłaszanie przez rodziców, że dziecko będzie potrzebowało transportu. Należy to zrobić w naszym ośrodku przy ul. Sikorskiego.