Aktualności

Nowy cykl spotkań pt. Barwy Rodzicielstwa Zastępczego
BARWY RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO to cykl 4 spotkań zorganizowanych przez Dział Pieczy Zastępczej MOPR oraz Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc". Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do osób zastanawiających się nad podjęciem roli rodziców zastępczych oraz do funkcjonujących już rodziców zastępczych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje. Spotkania mogą za zainteresować też nauczycieli, pedagogów, wychowawców, psychologów i innych specjalistów pracujących z młodzieżą z pieczy zastępczej.

✔️ 31.03.2023, 17:00 - 18:30 Czy ja też mogę zostać rodzicem zastępczym? O wymaganiach i predyspozycjach
✔️ 15.05.2023, 17:00-18:30 Czy wiesz, jakie dzieci Cię potrzebują? O potrzebach dzieci z pieczy zastępczej
✔️ 22.09.2023, 17:00 - 18:30 Nie jesteś sam! O wsparciu dla rodzin zastępczych i ich wychowanków
✔️ 23.11. 2023, 17:00 - 18:30 Pełnoletność i co dalej? O tym co się dzieje, kiedy wychowanek dorasta. Oferta pomocy i wsparcia.

Spotkania poprowadzą doświadczeni specjaliści z "Tęczy Serc" i Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Odbędą się w siedzibie Fundacji przy ulicy Kolumba 60. Serdecznie zapraszamy!

Poszukujemy korepetytorów-wolontariuszy!

Poszukujemy korepetytorów-wolontariuszy, mogących wesprzeć w nauce pełnoletnią młodzież z systemu pieczy zastępczej, która uczy się w szkołach ponadpodstawowych. Może ktoś z nauczycieli mógłby się podjąć takiego zadania? Może studenci chcący nabrać doświadczenia?

W szczególności prosimy o pomoc w nauce matematyki i fizyki, a także języków polskiego i angielskiego. Nie trzeba wiele - wystarczy godzina, dwie w tygodniu, aby wspomóc najbardziej potrzebujących nastolatków.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt e-mail z p. Michałem Krupą: mkrupa@mopr.szczecin.plRuszyła kolejna edycja Wehikułu Usamodzielnienia!

01.10.2022 odbyło się pierwsze spotkanie nowej edycji programu Wehikuł Usamodzielnienia, prowadzonego przez Fundację Robinson Crusoe. Dział Pieczy Zastępczej szczecińskiego MOPR ma przyjemność współpracowania z Fundacją od wielu lat.

Wehikuł jest sposobem na wsparcie usamodzielnianej młodzieży z systemu pieczy zastępczej. Program to szansa omówienia wielu zagadnień związanych z przechodzeniem w dorosłość i porusza różne aspekty trudnej podróży ku dojrzałości. Zajęcia mają formę warsztatów, a oprócz nich przewidziane są różne inne aktywności, w tym wypoczynkowe obozy letnie i zimowe.Rodzice do Zadań Specjalnych - zapraszamy na cykl spotkań!

20.09.2022 rozpoczęliśmy cykl "Rodzice do Zadań Specjalnych", który organizujemy wraz z Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie.

Wydarzenie składać się będzie z pięciu spotkań poświęconych rodzicielstwu zastępczemu. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo na naszej stronie.Otrzymaliśmy Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin!

Kampania "Zastępczy Dom" otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin.

Jesteśmy dumni, że miasto wspiera nas publicznie. Dzięki temu mamy szansę zdobyć zaufanie odbiorców i pozyskiwać nowych partnerów dla kampanii.

Każde wsparcie pomaga nam budować świadomość istnienia rodzicielstwa zastępczego i docierać do osób, które do tej pory nie miały styczności z pieczą. W konsekwencji wspólnie pozyskamy nowych rodziców zastępczych.Zakończenie drugiego w tym roku szkolenia na rodziców zastępczych

Zakończyliśmy już drugie w tym roku szkolenie dla przyszłych rodziców zastępczych. Wiosną przeszkoliliśmy aż dwie grupy i wielu kandydatów, którzy w przyszłości staną się spokrewnionymi, niezawodowymi i zawodowymi rodzicami dla potrzebujących dzieci. Szkolenie odbyło się w Dziale Pieczy Zastępczej, zgodnie z wymaganiami ustawowymi.

Warto wiedzieć, że organizowane przez nas szkolenia dalekie są od nudnych wykładów. Realizujemy program, jednak poza częścią teoretyczną stawiamy praktykę i formę warsztatową. Dzięki temu przyszli rodzice zastępczy mają szansę przećwiczyć "na sucho" nawet trudne sytuacje, które mogą spotkać ich w przyszłości.

Jednocześnie zapraszamy chętnych na kolejną, jesienną edycję szkolenia. Rekrutacja odbywa się w trybie ciągłym. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu.

Dział Pieczy Zastępczej

Smolańska 3, Szczecin (pracujemy w godzinach 7:30-15:30),

tel. 914227017, 697 801 772,

zastepczydom@mopr.szczecin.plPlakaty promujące nasz portal na przystankach autobusowych

W przestrzeni miasta Szczecina zawisnęły plakaty promujące naszą witrynę.

Są one rozwieszone w miejscach często uczęszczanych, bo na wiatach autobusowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie zainteresowanie naszym portalem, a w konsekwencji - ilość chętnych do objęcia funkcji rodziców zastępczych, których już rekrutujemy na jesienną edycję szkolenia.

Zarządcy wiat serdecznie dziękujemy za umożliwienie promocji tak ważnego tematu.Nabór rodzin zastępczych spokrewnionych i rodzin zastępczych niezawodowych na szkolenie: metody oddziaływania w okresie adolescencji

Zapraszamy rodziny zastępcze spokrewnione i nizawodowe do projektu "Samodzielni - kompleksowy system wsparcia dziecka i roziny w Szczecinie" pt. Metody oddziaływania w określe adolescencji. Szkolenie będzie się odbywało stacjonarnie i będzie obejmowało tematy takie jak:
  1. Kamienie milowe w rozwoju nastolatka: rozwój poznawczy, emocjonalny i fizyczny,
  2. Kształtowanie tożsamości,
  3. Rola dorosłego i grupy rówieśniczej w życiu adolescenta,
  4. Aktywne słuchanie,
  5. Komunikat JA,
  6. Bariery komunikacyjne,
  7. Rozwiązywanie problemów,
  8. Trudności okresu dojrzewania.
Szkolenie odbędzie się 25.06.2022 od 9:00 do 14:30 w siedzibie MOPR przy ul. Smolańskiej 3, sala 413 piętro IV. Termin zgłoszeń: do 20.06.2022 r.Festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego już za nami!

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego już za nami. Głównym punktem jego obchodów w Szczecinie był zorganizowany w Kids Arenie festyn rodzinny.

W festynie wzięły udział rodziny zastępcze, a także osoby zaangażowane we wsparcie rodzin i dzieci. Gościliśmy m.in. przewodniczące sądów rejonowych, kierownik Działu Wsparcia Rodziny, przedstawicieli Ośrodka Adopcyjnego. Nie zabrakło też pracowników naszego Działu Pieczy Zastępczej. Przez cały czas trwania imprezy otwarte były punkty konsultacyjne Działu Pieczy Zastępczej i Ośrodka Adopcyjnego, gdzie pracownicy odpowiadali na ważne pytania dotyczące pieczy oraz adopcji.Drodzy Rodzice Zastępczy!

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego składamy Państwu wyrazy wdzięczności za trud i starania włożone w wychowanie dzieci znajdujących się pod Państwa opieką.

Pragniemy podziękować Państwu za współpracę oraz docenić zaangażowanie i troskę, jakie każdego dnia wkładacie Państwo w zapewnienie swoim wychowankom bezpiecznego, pełnego akceptacji i miłości domu.

Za Państwem wiele dni wypełnionych ogromnym wysiłkiem i trudem związanym z zapewnieniem "bezpiecznej przystani" umożliwiającej dzieciom prawidłowy rozwój psychofizyczny i dbanie o Ich jak najlepsze przygotowanie do usamodzielnienia, czasem do powrotu do rodziny naturalnej czy przysposobienia w nowej rodzinie. Życzymy Państwu dużo siły i wytrwałości w pełnieniu tak ważnej roli a także satysfakcji i zadowolenia na co dzień a Państwa wychowankom radosnych chwil i beztroskiego dzieciństwa.Spotkanie rodziców zastępczych z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Z okazji nadchodzącego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, w dniu 25.05.2022 w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z osobami pełniącymi rolę zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Celem spotkania było złożenie gratulacji i życzeń osobom pełniącym te funkcje.

Spotkanie uhonorował swoją obecnością zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, pan Krzysztof Soska. Skierował do rodzin kilka ciepłych, wzruszających słów oraz wyraził podziw i uznanie dla Nich z tytułu pełnienia odpowiedzialnej, trudnej roli. W imieniu Działu Pieczy Zastępczej i wszystkich rodzin zastępczych podziękowaliśmy Prezydentowi za dotychczasową współpracę i jego wsparcie w rozwoju pieczy zastępczej.

Tymczasem w ramach dalszych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego zapraszamy Państwa na festyn rodzinny, który odbędzie się w sobotę 28.05.2022, w Kids Arenie (Event Arenie) przy ulicy Staszica 1.Zapraszamy na festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Zapraszamy na festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego!

Gdzie? Kids Arena w Szczecinie, ul. Staszica 1,

Kiedy? 28.05.2022, godz 10:00-13:00.

Zapraszamy rodziny zastępcze, a także wszystkie osoby, które chciałyby się dowiedzieć, czym jest piecza zastępcza. Może wśród Was są przyszli opiekunowie dzieci w potrzebie?

Na festynie, oprócz wielu atrakcji dla dzieci, będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z tym: kto może być rodziną zastępczą, od czego zacząć aby stworzyć rodzinę zastępczą, jaka jest oferta wsparcia dla opiekunów zastępczych oraz ich wychowanków.

Zapraszamy!Rozpoczęliśmy szkolenie na rodziców zastępczych!

W kwietniu rozpoczęliśmy spotkania szkoleniowe dla kandydatów na rodziców zastępczych. Równolegle ruszyły dwie niezależne grupy, których uczestnicy podczas 50 godzin szkolenia oraz 10 godzin praktyk zostaną przygotowani do pełnienia funkcji niezawodowych rodzin zastępczych.

Podczas szkolenia można uporządkować swoją dotychczasową wiedzę dotyczącą wychowania
i opieki nad dziećmi, jak również dowiedzieć się praktycznych informacji z dziedziny rozwoju dzieci, przepisów z zakresu prawa rodzinnego, oferowanego na terenie naszego miasta wsparcia oraz współpracy na rzecz przyjętego do rodziny zastępczej dziecka.

Celem szkolenia jest przygotowanie kandydatów do wyzwań związanych z pieczą zastępczą poprzez nabycie przez nich wiedzy specjalistycznej oraz wzmocnienie ich kompetencji opiekuńczo-wychowawczych.

Jednocześnie informujemy, że takie szkolenia są prowadzone przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej cyklicznie, a nabór kandydatów jest w systemie ciągłym. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do sekcji "Informacje dla kandydatów".


Ruszyła strona dedykowana rodzicielstwu zastępczemu Zastępczy Dom

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na naszą nową stronę internetową w całości poświęconą rodzinnej pieczy zastępczej Szczecinie: www.zastepczydom.szczecin.eu . Na stronie znajdą Państwo podstawowe informacje o systemie rodzinnej pieczy zastępczej oraz aktualności dotyczące funkcjonowania Działu Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie.

Zapraszamy również na naszego Facebooka.
Piknik Pasji - Promowaliśmy ideę rodzicielstwa zastępczego

lW niedzielę 5 września Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wziął udział w Pikniku Pasji zorganizowanym przez szczeciński Inkubator Kultury. W czasie tej kameralnej imprezy promowaliśmy ideę rodzicielstwa zastępczego.

Do naszego pawilonu podchodziło sporo osób w różnym wieku (w tym tych najmłodszych, zainteresowanych głównie cukierkami i kolorowankami). Mieliśmy szansę opowiedzieć mieszkańcom Szczecina o trudnej i jednocześnie pięknej pracy rodziców zastępczych, a także osób do pomocy w takich rodzinach zastępczych.

Mamy nadzieję, że udało się nam przekonać chociaż część osób odwiedzających nasz pawilon do rozważenia takiej drogi w swoim życiu. Z prostego powodu: rodziców zastępczych w Szczecinie wciąż brakuje!