Gmina Miasto Szczecin - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie w partnerstwie z Towarzystwem Krzewienia Inicjatyw Kulturalno-Społecznych “TWIKS" realizuje projekt Kierunek samodzielność - wsparcie szczecińskiej młodzieży w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Głównym celem projektu jest kompleksowe wsparcie w procesie usamodzielnienia wychowanków opuszczających pieczę zastępczą i będących w procesie usamodzielnienia na terenie Gminy Miasto Szczecin.
W wyniku realizacji projektu 60 osób usamodzielnianych otrzyma wsparcie w utworzeniu lub aktualizacji oraz realizacji Indywidualnego Programu Usamodzielnienia, zgodnie z regionalnym usamodzielnienia. Integralną częścią wsparcia w projekcie jest także przygotowanie opiekunów usamodzielnienia do wykonywania zadań opiekuna.
Projekt obejmuje cztery główne zadania:
1) Opiekun usamodzielnienia - ustanowienie lub zmiana opiekuna dla wychowanków, którzy jeszcze OU nie mają i wsparcie kompetencyjne (warsztaty, szkolenia, grupa wsparcia, doradztwo i konsultacje) opiekunów usamodzielnienia wszystkich uczestników projektu;
2) Opracowanie lub aktualizacja Indywidualnego Programu Usamodzielnienia w oparciu o pogłębioną diagnozę zasobów wewnętrznych i zewnętrznych osoby usamodzielnianej;
3) Realizacja IPU - wsparcie indywidualne dla opuszczających pieczę - pomoc psychologiczna, prawna, doradztwo zawodowe, szkolenia zawodowe, indywidualne wsparcie trenera umiejętności społecznych i specjalisty ds. usamodzielnienia, pomoc finansowa na kontynuowanie nauki;
4) Realizacja IPU - wsparcie grupowe dla opuszczających pieczę - treningi umiejętności społecznych - wyjazdowe i stacjonarne, warsztaty poszukiwania pracy, grupowe spotkania z prawnikiem, grupy wsparcia dla opuszczających pieczę, trening społeczno - kulturowy - udział w wydarzeniach kulturalnych - wyjścia do kin, teatrów, na koncerty, okazjonalne spotkania w restauracji.
Grupę docelową projektu stanowi 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn) opuszczających pieczę zastępczą rodzinną, instytucjonalną lub zawodową będących w procesie usamodzielniania. Wsparciem zostaną także objęciu opiekunowie usamodzielnienia (51 kobiet i 9 mężczyzn).
Projekt relizowany jest zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zgodnie z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Wśród usamodzielnianych opuszczających pieczę zastępczą są OzN, które w przypadku wyrażenia takiej woli będą mogły uczestniczyć w projekcie, uzyskując dodatkowy punkt w procesie rekrutacyjnym. Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych minimum 5 osób z niepełnosprawnościami.
Główne rezultaty, które zostaną osiągnięte dzięki realizacji projektu to: podniesienie kompetencji i skuteczności 60 opiekunów/opiekunek usamodzielnienia w zakresie pełnienia roli opiekuna usamodzielnienia; wzrost kompetencji społeczno-kulturowych usamodzielnianych opuszczających pieczę zastępczą; nabycie kompetencji w zakresie poruszania się po rynku pracy przez co najmniej 51 usamodzielnianych opuszczających pieczę, Poprawa sytuacji społecznej 60 usamodzielnianych wychowanków.
Na każdym etapie realizacji projektu możliwe jest zgłoszenie niezgodności działań projektowych z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych do Insytytucji Pośredniczącej tj. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.
Całkowita wartość projektu: 2 231 248,95 zł
Dofinansowanie z fundusze UE: 1 896 561,61 zł
Dotacja celowa: 219 487,34 zł
Wkład własny: 115 200,00 zł
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Kierunek samodzielność - wsparcie szczecińskiej młodzieży.:
Wyciąg z Rejestru Zmian
Zaktualizował(a): Maciej Homis
Ostatnia aktualizacja: 19-08-2024 09:54
Ostatnia aktualizacja: 19-08-2024 09:54